Арестуваха митническия шеф на Пловдив заради „краля на цигарите“
Шок и въоръжена драма се разиграха тази сутрин в Пловдив! Директорът на митницата Мирослав Беляшки бе арестуван зрелищно заради връзки с легендарния контрабандист Никола Николов – Паскал, известен като „краля на цигарите“, който се укрива в Сърбия.
Спецчасти щурмуваха сградата на Териториална дирекция „Пловдив“, изнесоха документи от кабинета на Беляшки, а антимафиоти тарашиха и дома му. Според източници на „България Днес“, става въпрос за нов канал за цигарена контрабанда – с транзитен маршрут през България към Румъния. Но не какъв да е канал – покровителстван лично от шефа на пловдивската митница!
Преди дни Беляшки, облечен в бронежилетка и придружен от въоръжени служители, нахлул на митница „Капитан Андреево“, където по сигнал на чужди служби е спрян ТИР с контрабандни цигари. Шокиращо е, че Беляшки, без да има компетенции в този район (подчинен на Бургаската митница), се опитал да освободи камиона и заявил, че той трябвало да бъде „ескортиран“ до Видин, а оттам – към Румъния. По оперативна информация става дума за поне 15 подобни камиона!
Назначението на Беляшки е само на месец – той заема поста през март 2024 г., назначен от вече арестуваната шефка на Агенция „Митници“ Петя Банкова. Тя също бе забъркана в афери, включващи баща и син Димитрови – обвинени като част от схемата на Паскал. Съобщава се, че Банкова е извършвала рокади под натиск от бившия финансов министър Асен Василев – нещо, което той отрича.
Но скандалът с Беляшки разтърсва допълнително политическо-бюрократичния пъзел в Пловдив: преди да стане митничар №1, той е бил пиар на бившия кмет Здравко Димитров, а жената до него – Маргарита Бойчева – е свързвана с редица партии. Последната ѝ позиция – в Областната администрация по времето на „Продължаваме промяната“.
Сега всички погледи са вперени в прокуратурата. Официална информация за ареста все още няма, но скандалът вече разтърсва не само митниците, а и високите етажи на властта.
