Експертите се обединиха около необходимостта от повишаване на енергийната ефективност, подкрепа на енергийно бедните и възможност за плащане на равни месечни вноски
Потребителският съвет към ЧЕЗ България обсъди високата консумация на електроенергия, породена от ниските температури през декември и началото на януари и как тя се отразява върху сметките за електроенергия, които ще бъдат платени през януари и февруари. Фактурираните от „ЧЕЗ Електро България“ данни показват, че средното потребление на битовите клиенти в Западна България през декември 2016 г. е 313 киловатчаса, което е с 15% по-високо от средното потребление предишния декември. Нарасналата консумация е причина за очакван аналогичен ръст и в средната сметка по фактура – 58 лева през декември 2016 г. спрямо 50 лева през декември 2015 г.
„Посочените стойности са осреднени за целите на статистиката. Сметката на всеки клиент се формира на база индивидуалното потребление и отразява реалното количество консумирана електроенергия. Фактурите на някои клиенти може да бъдат с леки промени или без промени, докато на други клиенти увеличението да е значително в зависимост от начина на отопление, използваните електроуреди и други фактори“, заяви Димчо Станев, директор Обслужване на клиенти в ЧЕЗ България ЕАД.
Експертите от Потребителския съвет разгледаха причините за високите сметки за електроенергия през зимата, които се дължат главно на сезонността в консумацията на електроенергия и неефективното й използване. Експертите обсъдиха възможностите за оптимизиране на потреблението и разходите през зимата. Те откроиха конкретни поведенчески и инвестиционни мерки, като намаляване на температурата в помещенията, подгряване на пералнята и бойлера до по-ниски температури, изключване на електроуредите от мрежата, когато не се ползват, подмяна на дограмата, саниране на жилищата, използване на уредени от висок енергиен клас и други, които са в състояние да доведат да намаляване на месечната сметка за електроенергия с 15% до 30%.
Членовете на Потребителския съвет се обединиха около необходимостта от повишаване на познанията на потребителите в областта на енергийната ефективност, подкрепа на енергийно бедните и възможност за плащане на равни месечни вноски, каквито са успешните практики в редица европейски държави.
Leave a Reply
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.