Лекарка в Перник и нейна пациентка станаха герои във филм, даряващ надежда на болните с псориазис

 „Изглеждах изключително зле. Бях цялата покрита в рани – около 90% от кожата ми. Хората те гледат лошо, дърпат се от теб, сърдят се. В магазин като влезеш, не можеш да мериш дреха, защото не ти дават, не ти разрешават. Не можеш даже да си представиш, че с този вид можеш да работиш с хора… Но най-ужасното бяха болките“. 

Това разказва Силвия Ашикян, млада жена с псориазис, която живее така близо 20 години. Тя е слънчева и общителна, но болестта й отнема контакта с хората. Казва, че е свикнала с любопитните погледи и непоисканите съвети. Но на голямата й дъщеря все още й е трудно да приеме начина, по който хората гледат майка й.

След годините страдание помощта идва в лицето на д-р Деница Желева, специалист-дерматолог, работещ в поликлиника „България“ в София и в Перник. Лекарката и нейната пациентка станаха герои във филм, посветен на заболяването и борбата с него. Видео поредицата „Псориазисът не е само кожа“ е на Института за здравно образование. Националната кампания споделя вдъхновяващи истории на пациенти, страдащи от коварната болест и намерили начин да се справят с нея заедно със своите лекари. Целта е да се даде кураж и на други, защото псориазисът не е присъда – той може успешно да се контролира.

Когато Силвия разбира, че българските пациенти вече имат достъп до биологично лечение, без колебание решава да опита. Терапията се заплаща изцяло от Здравната каса. „Това беше най-доброто решение, което съм взела в живота си. Когато ми се обадиха от Здравната каса да ми кажат, че са ми отпуснали лекарството, аз плаках по телефона и казах на жената отсреща – това е повече от джакпот за мен!“, спомня си Силвия. Днес тя живее нов живот – от раните по тялото й няма и помен, среща се с хора, чувства се стойностен човек, работи прекрасна работа с ежедневно общуване с много и различни клиенти.

„Д-р Желева е човекът, който много ми е помогнал. Винаги съм чувствала една близост с нея, още от първия ден. Тя ми носи късмет“, убедена е младата жена.

„Силвия беше една от най-тежките пациентки. Има много хора като нея, които страдат заради невъзможност да живеят нормален живот, да обгрижват децата си, семействата си, да работят. Те стават с болка, лягат с болка, а ние имаме възможност да им помогнем. Пътят не е лесен, но през цялото време сме рамо до рамо с пациента“, казва д-р Деница Желева. Тя е щастлива, че радостта се е върнала в живота на Силвия, но е категорична, че приносът за това е взаимен.

Цялата история на Силвия и нейната спасителка вижте във видеото

Допълнителна информация за псориазис вулгарис

Псориазисът не е обикновено кожно заболяване, а страдание, което оказва сериозен отпечатък върху живота на пациентите. Това е едно от петте заболявания, признати от СЗО за изключително важни за съвременния човек. Негативно му отражение върху качеството на живот може да бъде сравнено, а в някои случаи дори да превишава това на диабета, тежката депресия, инфаркта и някои онкологични заболявания като рака на гърдата.  80% от пациентите с псориазис съобщават, че той влияе негативно върху живота им.

Към момента в България данните показват, че у нас страдат над 100 000 души. По данни на НЗОК, консултациите с лекар по повод на псориазис годишно са около 20 000, а в Област Перник – близо 200.

В световен мащаб, заболяването засяга около 2-3% от общото население или това са 125 милиона души. Проявява се еднакво при мъже и жени. Има го във всички раси, но европеидната е по-често засегната. Болестта се проявява на възраст между 11 и 45 години, но може да се появи на всяка възраст. Особено активно е заболяването  през пубертета. Всяка година, околко 20 000 деца в света под 10 г. се  диагностицират с псориазис.

Псориазисът е дълготрайна (хронична) болест на кожата, при която клетките се делят до десет пъти по-бързо от нормално. Това кара кожата да се струпва в неравни зачервени образувания, покрити с бели люспи, които могат да се формират навсякъде. Обривите при псориазис могат да варират от няколко петна до големи образувания, които обхващат голяма част от тялото. Най-често засегнатите области са долната част на гърба, лактите, коленете, краката, ходилата на стъпалата, скалпа, лицето и дланите. Повечето видове псориазис преминават през цикли, изгаряйки за няколко седмици или месеци, след което отшумяват за известно време или дори влизат в ремисия.

В последните години е установено, че псориазисът е не само кожно, а системно заболяване, т.е. засяга и други органи и системи в организма. Една от най-тежките форми на псориазиса е псориатичният артрит, който може да доведе до инвалидизация. Появява се при около 30% от пациентите с оток, зачервяване, затопляне, сутрешна скованост и деформация на ставите. Пораженията на ставите най-често се установяват няколко години след кожните, но понякога  артритът може да  възникне едновременно или да предшества кожните изменения. Най-често се засягат ставите на пръстите на ръцете и краката, но могат да се засегнат и големи стави и гръбначния стълб.

Пациентите с псориазис често имат и съпътстващи заболявания на сърдечно-съдовата система, диабет тип 2, метаболитен синдром.

Коментари

коментара