„Хората слагат кисело мляко за охлаждане на кожата и разни други. Те обаче не са ефикасни, най-добре е да се сложи лек крем и да вземат продуктите за след изгаряне, които малко ще облекчат състоянието“, предупреди специалистът.
Той посочи, че тогава човек не трябва да се къпе много, трябва да отиде на хладно, да ходи с памучни, леки и свободни дрехи, докато премине това състояние.
„В аптеките е пълно с най-различни продукти, които имат в състава си пантенол, в малки количества витамин „А“. Те са гелообразни или като леки дишащи кремове“, коментира д-р Илиев.
Ако се образуват много мехури човек трябва да се обърне към лекар, ако трябва да се направят превръзки, да се сложи малко антибиотик, да се спукат мехурчетата със стерилна игличка, обясни той.
„Като подготовка препоръчвам 2-3 посещения на солариум, когато отиваш на почивка за кратко време е хубаво кожата да е подготвена. Рисковете за кожата идват, когато се прекалява, както за всяко нещо. Имаме едно пристрастяване към печенето на солариум“, посочи дерматологът.
„Не бива да се прекалява, солариумът е нож с две остриета. Ако го ползваш умерено, ограничено, с 2-3 посещения през зимата и 1-2 преди море, даже е добре.
Но да се печеш много често през зимата по няколко пъти е много вредно за кожата. За съжаление има такива хора, дори има и заболяване от пристрастяване към солариумите”, каза още д-р Илиев.