Имаме 30 дни до достигане на мъртвия обем

„Имаме около 20-30 дни до достигане на мъртвия обем. Това е най-лошият сценарий. За това имахме бърза реакция от ВиК инженерите. Има краткосрочни и дългосрочни мерки, те бяха належащи, финансирането е осигурено”, обясни пред NOVA кметът на Перник Станислав Владимиров.

По думите му подмяната на частта от мрежата, където се губи най-много вода и модернизирането на пречиствателните станции ще отнеме около 2 месеца.

Той посочи, че режимът в града вероятно ще бъде затегнат, като водоподаването ще бъде ограничено с още 1 час по предложение на местното ВиК, с цел по-добра организация.

„През последните дни отново имаше квартали и населени места, в които нямаше водоподаване в часовете, които ВиК дружеството беше посочило”, заяви кметът.

„ВиК дружеството е в много лошо финансово състояние. Дълги години не е управлявано добре. Хората са демотивирани. Уверението е, че с този режим, който ще е еднакъв за всички, за да няма усещането, че някои места са привилегировани, те гарантират, че ще има водоподаване в часовете, които са посочили”, подчерта Владимиров, който спечели последните местни избори с подкрепата на БСП.

Той благодари на правителството и премиера Бойко Борисов за бързата реакция и отпуснатото спешно финансиране. Паралелно ще бъде поправяна и подменяна старата водопроводна мрежа и ще се осъществява голям проект за модернизация на пречиствателните станции на Перник и изграждане на ново водопреносно трасе.

Георги Харизанов от Института за дясна политика, който преди това е бил член на Съвета на директорите на „Напоителни системи” обясни, че до сегашната ситуация се е стигнало заради размитата отговорност.

„Министерство на околната среда и водите няма правомощия да влияе върху решенията на ВиК дружествата. Басейнова дирекция упражнява контрол. Тя може да налага санкции и глоби. ВиК има свой собственик и стопанин и това е общината”, посочи Харизанов.

Той подчерта, че няма как министерството да откаже да одобри искане на местно ВиК за водоползване – т. нар. комплексно разрешително, защото това би означавало спиране на водособдяването на населеното място.

„Формален режим”, поясни Харизанов. „Разпределението на отговорностите от една страна е много ясно, от друга, това, че те са разпределени в много сектори, агенции и търговски дружества, прави възможност подобни финтове – отговорност да се носи, когато всичко е наред, а при проблеми да се прехвърля на Министерството на околната среда и водите”.

Харизанов е категоричен, че причините за настоящата криза в Перник са заложени през 2002-2003 г., когато е взето решението индустрията в града да започне да ползва вода от водоема за питейни нужди, аз. „Студена”.

„Говорим за зависимости, говорим за респект от силни местни бизнесмени и за страх в местните ВиК”, заяви Харизанов.

Той смята, че всички ВиК трябва да бъдат концесионирани, защото международна частна компания няма да даде безплатно вода на местен бизнесмен в замяна на политическо влияние.

„На почти всички магистрални водопроводи няма измервателни устройства. Ние четем едни комплексни разрешителни, но те са направени на база обем. Никой не знае какви количества вода са подавани, заяви Харизанов и добави, че поставянето на измервателни уреди ще е в интерес на цялото общество.

Той добави, че водата е публичен ресурс и рано или късно трябва да се стигне до отнемане на комплексно разрешително.

„Вода има. Вижте как прелива язовир „Пчелина” в момента. Това е язовирът, който трябва да дава вода за индустриалната зона на Перник”, заяви Харизанов.

Коментари

коментара