Мушкато ни спасява от Омикрон

С доказани свойства на “естествен заместител“ на антибиотичното лечение, пеларгониум или африкански здравец, близък роднина на мушкатото, ускорява възстановяването при коронавирус, сочи клинично наблюдение

При лечението на 100 хоспитализирани със среднотежка и лека клинична форма на коронавирусна инфекция, медиците в COVID-структурата на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ включват в схемата на лечение лекарствен продукт с екстракт от Пеларгониум, информира сайтът „Фрамар“.

Препаратът е прилаган 3 пъти дневно по 1 капсула, по време на целия болничен престой, както и 30 дни след дехоспитализацията.

В клинично наблюдение, екипът от лекари на първа линия от най-голямата болница за спешна помощ в България, обобщава резултатите, оценени и проследени по следните критерии: хрема, кашлица, температура, мускулни болки, отпадналост, главоболие, болки в гърлото, сатурация при постъпването, на третия, седмия ден от престоя и в деня на изписването.

Изводът е, че приемът на лекарствен продукт с патентован екстракт от Пеларгониум (EPs 7630) намалява тежестта на оплакванията, скъсява времето до пълно възстановяване и подобрява физическия капацитет по-бързо, в сравнение с пациентите, при които фитопрепаратът не е бил включен в общата схема на лечението.

В допълнение, лекарството с Пеларгониум, подсилва антибиотичното, противовъзпалителното, антикоагулантното стандартно лечение на коронавирусната инфекция. И не само – намалява риска от усложнения.

Постигнатите резултати се основават на фармакодинамичните и фармакокинетични свойства на Пеларгониум, както и на добрата поносимост.

Фитопродуктът с Пеларгониум има троен механизъм на действие – антивирусен, антибактериален, секретомоторен и е незаменима част от комплексната терапия срещу COVID-19, сочат изводите от клиничното наблюдение.

Антивирусният ефект на фитопрепарата с Пеларгониум се изразява в увеличаване на производството на интерферон (естествено вещество, произвеждано от организма, което му помага да се бори с външни атаки като инфекциите, причинени от вируси), активиране на NK-клетките (вид бели кръвни клетки), предпазване на клетките от вирусно унищожаване и увеличаване на освобождаването на антимикробни пептиди (дефензини).

Антибактериалният му ефект го прави много подходящ за съчетаване с прилаганата антибиотична терапия.

Спира репродуцирането на патогенните бактерии и разпространението им към здравите мукозни клетки и увеличава вътреклетъчното им унищожение.

Секретомоторните свойства се изразяват в подобряване на способността на ресничестите клетки в дихателната система да придвижват секретите в посока отвътре – навън.

Според събраните данни, хората, лекувани с препарата с Пеларгониум са получили бързо облекчение на хремата и болките в гърлото. При по-голяма част от пациентите болките в мускулите и главоболието показват значително подобрение още преди седмия ден.

По отношение на двата важни показателя – температура и сатурация при тези болни се наблюдава по-бързо подобрение – още на седмия ден, в сравнение с конвенционално лекуваните пациенти.

Една от основните характеристики в протичането на клиничната картина при SARS-CoV-2-инфекцията е продължителната обща отпадналост и изразената кашлица. Екстрактът от Пеларгониум има положително действие върху тези два симптома, в сравнение с контролната група.

Терапията с лекарствен продукт с патентован екстракт от корени на Пеларгониум е “надежден подход“ при повлияването на оплакванията на горните дихателни пътища при остри вирусни и бактериални инфекции, се заключва в клиничното наблюдение на “Пирогов“.

Фитопрепаратът има проявен благотворен ефект, отлична поносимост и безопасност от тежки нежелани странични явления, които са немаловажен момент при третирането на инфекция с няколко медикамента наведнъж.

Коментари

коментара