Ето кой спечели ЗЛАТНИТЕ МАСКИ на СУРВА 2024 в Перник!

Това са големите победители от 30-тия юбилеен Международен фестивал на маскарадните игри Сурва 2024 в Перник. Тази сутрин бяха обявени имената на групите, които най-ярко се отличиха пред журито. 

Голямата награда Златна маска се присъжда на пернишкото село Мещица и на радомирското село Стефаново, а подгласници със сребърна и бронзова маска са село Черна гора и село Лесковец.

Златната кукерска маска тази година е присъдена на град Банско, община Благоевград и на село Вресово, община Руен бургаска област. Сребърна маска – за село Тъжа, старозагорско и бронзова маска за село Победа, ямболско.

Тази година бяха раздадени и 29 медала за принос в опазването на традицията.

Още по време на изпълненията на групите от журито признаха, че  ще им бъде почти невъзможно да определят кой да вземе златните маски, тъй като всички групи са се представили перфектно без забележки.

Фестивалът тази година бе по-добър от всякога – както по отношение на организация, но и зареден с много емоции, усмивки и сълзи на радост от участниците. Това е всъщност най-голямата награда, която ще остане за дълго в спомените на тези, които са се докоснали до магията на Сурва.

ZaPernik.com ви представя пълния протокол от журито на СУРВА 2024:

  1. НАГРАДА ЗА ПОДДЪРЖАНЕ И ПРЕДАВАНЕ НА МЕСТНАТА ТРАДИЦИЯ:
  • СУРВАКАРИ:
  1. златен медал

област Перник, община Брезник, село Велковци

  1. сребърен медал

област Перник, община Перник, село Селищен дол

  1. бронзов медал

област Благоевград, град Разлог

  • КУКЕРИ
  1. златен медал

област Силистра, община Тутракан, село Варненци

  1. сребърен медал

Не се присъжда

  1. бронзов медал

Не се присъжда

  1. НАГРАДА ЗА АТРАКТИВНОСТ НА ГРУПА
  • ЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ
  1. златен медал:

област Перник, община Брезник, село Слаковци

  1. сребърен медал:

област Перник, град Радомир, Ромска група

  1. бронзов медал:

област Кюстендил, община Кюстендил, село Пиперков чифлик

  • ИЗТОЧНА БЪЛГАРИЯ
  1. златен медал:

област Ямбол, община Стралджа, село Джинот

2.сребърен медал:

област Пазарджик, община Лесичово, село Церово

3. бронзов медал

Не се присъжда

  1. НАГРАДА ЗА МАСКИ И КОСТЮМИ
  • СУРВАКАРИ
  1. златен медал

област София, община Елин Пелин, село Лесново

2.сребърен медал

област Перник, община Ковачевци, село Калище

3. бронзов медал

област Перник, община Радомир, село Копаница

  • КУКЕРИ
  1. златен медал

област Силистра, община Силистра, село Айдемир

  1. сребърен медал

Не се присъжда

3.бронзов медал

Не се присъжда

  1. НАГРАДА ЗА ОБУЧЕНИЕ В ТРАДИЦИЯТА
  • СУРВАКАРИ
  1. златен медал

област Кюстендил, община Дупница, село Джерман

  1. сребърен медал

област Перник, община Радомир, кв. Върба

  1. бронзов медал

област Перник, община Земен, град Земен, НЧ „Светлина 1924“

  • КУКЕРИ:
  1. златен медал:

област Пазарджик, община Лесичово, село Лесичово

  1. сребърен медал:

област Пловдив, община Карлово, село Васил Левски

  1. бронзов медал:

Не се присъжда

  1. НАГРАДА ЗА АТРАКТИВНА ИГРА:
  • СУРВАКАРИ:
  1. златен медал:

област Перник, община Брезник, село Сопица

  1. сребърен медал:

област Перник, община Радомир, село Прибой

  1. бронзов медал:

област Кюстендил, община Кюстендил, село Гирчевци

КУКЕРИ:

  1. златен медал:

област Бургас, община Бургас, село Долно Езерово

  1. сребърен медал:

Не се присъжда

  1. бронзов медал:

Не се присъжда

  1. НАГРАДА ЗА ИНДИВИДУАЛНА МАСКА:
  1. златен медал:

Гергана Стоянова, сурвакарска група село Лесковец, община Перник

  1. сребърен медал:

Виолин Димитров, сурвакарска група село Бегуновци, община Брезник

  1. бронзов медал:

Симеон Велинов, сурвакарска група село Сопица, община Брезник

  1. НАГРАДА ЗА ВОЙВОДА
  1. златен медал:

Венцислав Георгиев, Илиян Иванов, село Богданов дол, община Перник

  1. сребърен медал:

Даниел Петров, на 4 г., село Черна гора, община Перник

  1. бронзов медал:

Денис Стоилов, село Слокощица, община Кюстендил

  1. НАГРАДА ЗА ДЕТСКИ МАСКИ
  1. златен медал:

Никола Петров, село Копаница, община Радомир

  1. сребърен медал:

Александър Георгиев, село Лесковец, община Перник

  1. бронзов медал:

Мартин Пламенов, село Друган, община Радомир

  1. НАГРАДА ЗА ДЕТСКИ ГРУПИ
  1. златен медал:

област Перник, град Перник, кв. Църква,

  1. сребърен медал:

област Благоевград, община Петрич, село Коларово

  1. бронзов медал:

област Пловдив, община Карлово, град Баня

  1. ГОЛЯМА НАГРАДА – МАСКА
  • КУКЕРИ
  1. златна маска:

област Бургас, община Руен, село Вресово

  1. сребърна маска:

област Стара Загора, община Павел баня, село Тъжа

  1. бронзова маска:

област Ямбол, община Тунджа, село Победа

  • СУРВАКАРИ
  1. златна маска :

област Перник, община Перник, село Мещица

  1. сребърна маска:

област Перник, община Перник, село Черна гора

  1. бронзова маска:

област Перник, община Перник, село Лесковец

  • СУРВАКАРИ ОБЛАСТ ПЕРНИК
  1. златна маска:

община Радомир, село Стефаново

  • МАСКАРАД ЮГОЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ
  1. златна маска:

област Благоевград, град Банско

  1. СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ НА КМЕТА НА ОБЩИНА ПЕРНИК (плакет)
  1. Сурвакарска група община Перник – село Големо Бучино
  1. Сурвакарска група област Перник – община Радомир, село Долни Раковец
  1. За Югозападна България

област Благоевград, град Петрич, кв. Шарон

  • област Благоевград, град Благоевград, Трети квартал
  1. НАГРАДА НА ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ, ОБЛАСТ ПЕРНИК(плакет)
  • Община Перник: село Драгичево
  • Община Брезник: село Конска
  • Община Земен: село Пещера
  • Община Ковачевци: село Светля
  • Община Радомир: Първи борчески квартал
  1. КУПА НА ФЕДЕРАЦИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ КАРНАВАЛНИ ГРАДОВЕ.
  1. СУРВАКАРСКА ГРУПА

област Монтана, община Монтана, село Габровница

област Перник, община Перник, село Расник

  1. НАГРАДА НА РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПЕРНИК

1. област Перник, град Перник, сурвакарска група „Кракра“

XVI . НАГРАДА ЗА ОПАЗВАНЕ НА МАСКАРАДНАТА ТРАДИЦИЯ

ПЛАКЕТ НА СДРУЖЕНИЕ „ЛОКАЛНО НАСЛЕДСТВО“

  1. област Перник, община Перник, село Ярджиловци
  2. област Перник, град Земен, Сурвакарска група
  3. област Перник, град Батановци, Детска сурвакарска група
  4. област Кюстендил, село Жабокрът, Маскарадна група
  5. област Перник, община Брезник, село Бегуновци, Сурвакарска група
  6. област Ямбол, град Ямбол, Кукерска група
  1. НАГРАДА – МЕДАЛ ЗА ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС В ИЗДАНИЯТА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ФЕСТИВАЛ НА МАСКАРАДНИТЕ ИГРИ – ХХХ МФМИ „СУРВА“.

1. област Перник, община Перник, село Ярджиловци

2. област Перник, община Брезник, село Долна Секирна

3. област Перник, община Перник, град Батановци

4. област Перник, община Перник, село Люлин

5. област Перник, община Перник, село Дивотино

6. област Перник, община Брезник, село Кошарево

7. област Перник, община Брезник, село Садовик

8. област Перник, град Перник, кв. Бела вода

9. област Перник, община Перник, село Витановци

10. област Перник, община Перник, село Богданов дол

11. община Ямбол, град Ямбол

12. област Перник, община Земен, село Габров дол

13. област Ямбол, община Елхово, село Бояново

14. област Пловдив, община Карлово, село Дъбене

15. област Видин, община Кула, гр. Кула, група „Къпачи“

16. област Хасково, община Ивайловград, град Ивайловград, кв. Лъджа

17. област Стара Загора, община Казанлък, село Голямо Дряново

18. област Благоевград, община Симитли, село Брежани

19. област Благоевград, град Благоевград, кв. Струмско

20. област Перник, община Ковачевци, село Сирищник

21. област Перник, община Ковачевци, село Чепино

22. област Перник, община Ковачевци, село Лобош

23. област Перник, община Радомир, село Друган

24. област Перник, община Брезник, село Банище

25. област Перник, община Брезник, село Гигинци

26. област Перник, община Перник, село Кралев дол

27. област Кюстендил, община Кюстендил, село Ябълково

28. област Перник, община Земен, село Елов дол

29. област Ямбол, община Стралджа, село Зимница

Коментари

коментара