Перник с най-малко усвоени средства от Европа

Усвоените европейски средства в България надхвърлят 14 млрд. лв. към средата на юни 2021 г. Това е сумата на всички изплатени пари по проекти, финансирани от структурните и кохезионните фондове на ЕС от началото на 2007 година, твърди в свой нализ Институтът за пазарна икономика.

Най-много средства са усвоени в столицата – над 4 млрд. лв. Следват областите Пловдив, където са вложени по близо 1 млрд. лв. Усвоените европари в Благоевград са 800 млн. лв. и Бургас – 750 млн. лв.

Като абсолютна сума пък най-малко са усвоените фондове в областите Перник, Търговище и Кюстендил – по около 130 млн. лв.

Според анализа по-големият размер на похарчените еврофондове отразява най-вече наличието на проекти в инфраструктурата – столичното метро, пътища и магистрали, водни цикли и т.н., които по своята същност изискват повече средства. Най-мащабният проект, финансиран с европари, е метрото в София, където вложените пари надхвърлят 750 млн. лв. С евросредства е модернизиран градският транспорт в Бургас, Варна, Русе и Враца. С тях са финансирани и ВиК системите в Плевен, Добрич, Пловдив, Враца и Ямбол, твърдят от ИПИ.

Бенефициент е била и училищната инфраструктура в София, Бургас, Хасково, Видин, Варна. При средни за страната 2010 лв. на човек от населението шест общини са получили над 5 хиляди лв. – Добрич (град), Свиленград, Костинброд, Приморско, Бяла (Варна) и Созопол. Половината от българските общини са успели да усвоят под хиляда лева на човек, като най-малко са изплатените средства в Дулово, Хитрино, Добричка община и Братя Даскалови – под 200 лв. на човек от населението.

Данните за 2021 г. обаче отново показват, че усвояването на европейски фондове не допринася за сближаването на отделните региони. Нещо повече, проектите често отместват фокуса на администрацията от развиване на бизнес средата и привличане на инвестиции, които дългосрочно да повишат местния стандарт на живот и подобрят градската среда, пише в анализа на ИПИ.

2021 г. се очертава по-скоро нулева за новите еврофондове от периода 2021-2027 г. Едва към края на годината може да се очаква да има одобрени оперативни програми и евентуални първи траншове по тях, твърдят от екипа на вицепремиера по еврофондовете Атанас Пеканов. Подготовката обаче не закъснява само в България, а в цяла Европа, като регламентите за разпределяне и харчене на парите бяха публикувани преди месец. България закъсня и с Националния план за възстановяване и устойчивост, но и по него се чака авансово плащане в рамките на годината./duma.bg

Коментари

коментара