Перник е сред областите с най-висок ръст на безработни заради COVID-19

Перник е сред областите с най-висок ръст на регистрирани безработни в Бюрото по труда от началото на пандемията от COVID-19. Това съобщават регионалните структури на КНСБ, след разговори с представителите на Агенция по заетостта по места. Другите области, в които е регистриран висок ръст на безработица са Благоевград, Казанлък, Димитровград, Разлог, Дупница и Стара Загора. В тях има и регистрирани ефективни съкращения по повод COVID-19.

Припомняме, че в Перник едно от най-големите предприятия Стомана вече съкрати 301 души.

78% от засегнатите от кризата фирми пускат работниците в платен отпуск, в 24% прибягват към неплатен отпуск. Това сочат данните от проучването на КНСБ към 2 април. То е направено чрез регионалните структури на конфедерацията в цялата страна за социалното напрежение във фирмите и учрежденията и последствията от коронавируса. 68 средни и големи предприятия с над 38 000 служители са засегнати към момента от започналата криза заради пандемията с COVID-19 и въведеното извънредно положение.

В 12% от фирмите се стига до освобождаване на работещите или предстоят съкращения, пише Днес.бг.

Най-много засегнати предприятия (извън ресторантьорство, хотелиерство, туризъм и кафетерийната сфера) има в сектор преработваща и лека промишленост, следван от производството на авточасти и автомонтьорство и култура. Те се основно в градовете Димитровград, Благоевград, Казанлък, Разлог, Банско, следван от Бургас и областта, Русе и Габрово. Най-динамично се променя ситуацията при преработващата промишленост, особен проблем имат предприятията, получаващи суровина от чужбина и главно от Италия.

Производството на авточасти е сред най-тежко засегнатите сектори. Една от компаниите – „Язаки“, която има заводи в Димитровград, Сливен и Ямбол, не успя дори да изпълни задължителните изисквания за безопасни условия на труд на работниците. Това доведе до протести от тяхна страна, че са подложени на риск от разпространение на коронавирус. Преди дни стана ясно, че заводите в Димитровград и Сливен спират да работят, а в Ямбол продължава дейност при понижен капацитет, пише още Днес.бг

В Сливен 400 работници са в платен отпуск, в завода в Димитровград за засегнати 2500 служители. Последният бе реализиран като приоритетен инвестиционен проект, който се ползва с най-висока подкрепа от страна на държавата, и има поети ангажименти към заетостта. Въпреки това бе сред първите, предприели действия за прекратяване на дейността, посочват от синдиката.

Коментари

коментара