
Силно пернишко присъствие беляза националната конференция „Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните“, провела се днес в Гранд хотел София под егидата на Европейския парламент и българските институции.
Председателят на Сдружението на общинските приюти за безстопанствени животни и секретар на Община Перник Мартин Жлябинков излезе с конкретни предложения за законодателни промени. От името на сдружението. Той представи пакет от 21 точки, насочени към по-ефективна защита на животните, ограничаване на популацията на безстопанствените кучета и засилване на отговорността на институциите.
Сред предложените мерки са:
задължителна кастрация на домашни и дворни кучета
регламентация на онлайн търговията с животни
създаване на звено „Зоо полиция“ към МВР
засилени административни санкции за собственици, които не кастрират животните си
подобрения в законодателството относно приютите и хуманното отношение към животните
Сдружението посочи Община Перник като добър пример в справянето с проблема с безстопанствените животни, акцентирайки върху системната работа, изградения приют, усилията за кастрация и хуманно третиране.
На най-високо ниво: министри, евродепутати, главният прокурор и премиерът на форума
Конференцията беше официално открита от министър-председателя Росен Желязков, като участие взеха и министърът на правосъдието Георги Георгиев, министърът на вътрешните работи Даниел Митов, евродепутатът Емил Радев, представители на прокуратурата, неправителствения сектор и международни организации.
Събитието идва на фона на внесен в Народното събрание законопроект за промени в Наказателния кодекс, които целят да засилят наказанията при жестокост към животни. Предвиждат се по-тежки санкции, включително лишаване от свобода и забрана за упражняване на професия, свързана с животни, както и възможност за използване на СРС при разследвания на боеве с животни.
Ето и предложенията :
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
ОТ СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНСКИТЕ ПРИЮТИ ЗА БЕЗСТОПАНСТВЕНИ ЖИВОТНИ
относно: промени в действащото законодателство, регламентиращо защитата на животните и ограничаване популацията на безстопанствените животни и в Наказателния кодекс.
-
Да се регламентира онлайн търговията с домашни любимци.
Право да публикуват в платформите за онлайн търговия да имат само регистрирани развъдници и приюти. В обявата задължително да се вписва номер на удостоверението за регистрация на развъдник или номер на удостоверение за регистрация на приют.
-
Основен принцип в хуманното отношение към животните е осигуряване на защита от неблагоприятни климатични условия. Това изискване може да се постигне не само с помещения. Законодателството следва да бъде гъвкаво, особено когато се касае за приюти с малък капацитет. Предлагаме да се предвиди освен помещения още и заграждения, дворчета с навеси или къщички под навес или под дървета за сянка съгласно чл. 14 от Наредба 39/01.12.2008 г. за условията за отглеждане на животни компаньони, съобразени с техните физиологически и поведенчески особености
-
Съгласно чл.105, ал.1 от Наредба 41/10.12.2008 г – Помещенията за настаняване на кучета може (думата „може“-да отпадне) се състоят от две отделения: вътрешно и външно (за игра и разходка), като общата квадратура отговаря на изискванията на чл. 34, ал. 1, т. 1 ЗЗЖ.
Помещенията за настаняване на кучета може да се състоят от две отделения: вътрешно и външно (за игра и разходка).
Никъде не се упоменава, дали тези помещения трябва да се намират: изцяло на закрито място (в сграда с четири стени и покрив) или на полуоткрито място (под навес с три стени и покрив, който също е сграда).
Относно изискванията за сградите за настаняване на кучета в приюти са налице следните действащи разпоредби:
Съгласно § 1 т. 14 от Допълнителните разпоредби на Закона за защита на животните:
„Приют за животни“ е общински или частен обект, който разполага с подходящи условия, за да осигури на безстопанствени животни ветеринарномедицинско обслужване, грижи, подслон и намиране на нов собственик. Според това определение едно от основното предназначение на приюта е да осигури подслон на животните.
В Закона за защита на животните думата „сграда“ е използвана в чл.34 и § 1 т. 7 от Допълнителните разпоредби, а В Наредба № 41 от 10 декември 2008 г. тази дума е използвана в чл.87 и чл.89. Всичките тези разпоредби не касаят изискванията за приюти на животни, а регулират други хипотези по отглеждане на животните.
В Глава четвърта – „Приюти за безстопанствени животни“ на Наредба № 41 от 10 декември 2008 г., където са разписани правилата за приютите е използван многократно единствено термина „помещение“, като няма несъмнено изискване помещението да се намира в сграда. В допълнителните разпоредби на Закона за защита на животните и Наредба 41/ 2008 г. няма изрично обяснение на термина „помещение“, употребено в нея.
В ЗЗЖ и Наредба 41/ 2008 г. не е заложено изискване помещението да бъде разположено в сграда с четири стени и таван (покрив). Следователно е допустимо то да бъде част от обект, който не е сграда с четири стени и покрив.
Освен това чл.105 от Наредба 41/ 2008 г. е предвидено, че помещенията за настаняване на кучета може да се състоят от две отделения: вътрешно и външно. Следователно се допуска и друга хипотеза, а именно: помещенията за настаняване на кучета може да не се състоят от две отделения: вътрешно и външно.
Оттук следва изводът, че законодателството по отношение на изискването за сградов фонд и настаняване на бездомни кучета и котки не е достатъчно ясно по този въпрос. Законодателят не е предвидил, че всички помещения от приюта трябва да бъдат разположени в сграда/и с четири стени и покрив.
Предложение за промяна:
Да се формулира нов член с който се разрешава групово настаняването на кучета на открити пространства с индивидуални кучешки колиби /за приюти/.
-
Чл. 108. (1) от Наредба 41/10.12.2008 г (Предишен текст на чл. 108, доп. – ДВ, бр. 81 от 2013 г., в сила от 17.09.2013 г.) В приюта трябва да има достатъчно персонал, обучен да работи с животните. Броят на персонала се определя от управителя на приюта или от директора на структурата, оперираща приютите (когато едно предприятие или фондация стопанисва повече от един приют на територията на областта) в съответствие с капацитета на приюта.
(2) (Нова – ДВ, бр. 81 от 2013 г., в сила от 17.09.2013 г.) Персоналът по ал. 1 спазва изискванията на чл. 78 и 89.
Предложение за промяна:
Да се дефинира „достатъчно персонал“ съобразно брой кучета. Да се допълни: „като за настанените кучета в заграждения на открито не се изискват ежедневни разходки.“
-
Чл. 111 от Наредба 41/10.12.2008 г. Животните се залавят от екип на приюта в присъствието на ветеринарен лекар с ръце, примки, мрежи и други хуманни методи, а ако това е невъзможно, чрез употреба на упойващи вещества, чиято дозировка се определя от ветеринарния лекар.
Ловците преминават обучение, след това има и инструкция от ветеринарния лекар. Има трудности да присъства ветеринарен лекар при всяко едно залавяне. Ветеринарният лекар има много други дейности в приюта, а не да присъства на лов с екипа.
Предложение за промяна:
Да отпадне „в присъствието на ветеринарен лекар“.
„Животните се залавят от екип на приюта след инструктаж от ветеринарен лекар с ръце, примки, мрежи и други хуманни методи, а ако това е невъзможно, чрез употреба на упойващи вещества, чиято дозировка се определя от ветеринарния лекар.“
-
Чл. 114 (5) от Наредба 41/10.12.2008 г. При приемане в приюта на скитащо животно управителят на приюта или упълномощен от него служител проверява дали животното е обявено за загубено и в този случай уведомява собственика на животното.
Не става ясно къде точно се проверява. Общините нямат право на достъп до системата в ИИС на БАБХ – „ВетИС“.
В Наредба 6/08.10.2013г. за изискванията към средствата за официална идентификация на животните и използването им, условията, реда, и контрола по събиране, въвеждане, поддържане и използване на информацията в интегрираната информационна система на БАБХ, предвид чл. 15 (2) Системата по ал. 1 се поддържа от БАБХ и е предназначена да обслужва управленските и технологичните процеси в БАБХ, нейните структури и всички лица и обекти, свързани с изпълнение на дейности по ЗВМД, чл. 18 и чл. 27 (1), т.8 право на достъп до данните в ИИС имат и други лица, определени със заповед на изпълнителния директор на БАБХ.
Общините са регистратори на лични данни и е необходимо да имат достъп до системата в ИИС на БАБХ – „ВетИС“.
Предложение за промяна:
Текста да се промени по следния начин: „Извършва се проверка за наличие на инжектируем транспондер, и в случай на наличен такъв, съгласно въведената информация в ИИС на БАБХ – „ВетИС“ за собственика на животното, същият се уведомява, че кучето му е прието в приюта“.
-
Чл. 116 от Наредба 41/10.12.2008 г. – Когато в приюта има възможност за настаняване и прием на котки и при сигнал за безстопанствени такива, управителят на приюта или упълномощено от него лице ги приема. При необходимост им се осигурява подходящо лечение, кастрират се, идентифицират се по подходящ начин и след като се възстановят, се връщат по местата, от които са заловени.
На лице е недостатъчен капацитет за прием на безстопанствени котки в приютите. Популацията на котките към момента е много голяма и се увеличават сигналите и жалбите.
Предложение за промяна:
Текста да се промени по следния начин: „Всеки приют е длъжен да осигури 20% от капацитета си за настаняване и прием на безстопанствени котки и при сигнали управителя на приюта или определено от него лице ги приема. При необходимост им се осигурява подходящо лечение, кастрират се, идентифицират с видима маркировка, купирано ухо и след като се възстановят, се връщат по местата, от които са заловени.“
-
Чл. 118 (4) от Наредба 41/10.12.2008 г. ваксиниране срещу бяс (4) Срокът за карантина по ал. 1 не се отнася за животните, които приютът обработва съгласно чл. 47, ал. 3 ЗЗЖ (кастриране, обезпаразитяване, ваксиниране срещу бяс по схема, одобрена от съответната ОДБХ, идентифициране и връщане по места на безстопанствени кучета и/или котки), освен в случаите на съмнение за заболяване.
Съгласно ЗВМД, чл. 174, ал. (2) Собствениците на кучета, навършили 12-седмична, но не повече от 6-месечна възраст, ги представят на ветеринарния лекар по ал. 1 за първоначално поставяне на ваксина срещу болестта бяс. Всяка следваща ваксинация срещу болестта бяс се извършва 12 месеца след предходната.
Предложение за промяна:
Да отпадне частта „по схема, одобрена от съответната ОДБХ“ – ОДБХ няма правомощия да одобрява ваксинационните схеми.
Чл.118(4) Срокът за карантина по ал. 1 не се отнася за животните, които приютът обработва съгласно чл. 47, ал. 3 ЗЗЖ (кастриране, обезпаразитяване, ваксиниране срещу бяс по схема, одобрена от съответната ОДБХ, идентифициране и връщане по места на безстопанствени кучета и/или котки), освен в случаите на съмнение за заболяване.“ (текстът да отпадне).
-
Чл. 120. (1) от Наредба 41/10.12.2008 г. 3) Персоналът на приюта проверява общото състояние на животните в приюта не по-рядко от два пъти дневно и води запис на наблюденията, като в случай на нужда уведомява ветеринарния лекар.
(4) Всички забелязани отклонения от здравето и задължително когато се наблюдават симптомите по чл. 71, трябва да бъдат отбелязвани в досието на съответното животно и да бъде уведомяван ветеринарният лекар.
(5) (Изм. и доп. – ДВ, бр. 81 от 2013 г., в сила от 17.09.2013 г.) Всички помещения на приюта трябва да бъдат почиствани ежедневно, помещенията с животни също така трябва да бъдат дезинфекцирани периодично при спазване изискванията на чл. 83 – 86. Изпражненията трябва да се почистват ежедневно.
Предложение за промяна:
Чл.120 (4): „При забелязани симптоми по чл. 71 от наредбата се уведомява ветеринарния лекар на приюта. Всички забелязани отклонения от здравето и задължително когато се наблюдават симптомите по чл. 71, трябва да бъдат отбелязвани в досието на съответното животно и да бъде уведомяван ветеринарният лекар.
(5) (Изм. и доп. – ДВ, бр. 81 от 2013 г., в сила от 17.09.2013 г.) Всички помещения на приюта трябва да бъдат почиствани ежедневно, помещенията с животни също така трябва да бъдат дезинфекцирани периодично и задължително при освобождаване на помещението от животни. В случай на заразна болест се прилагат мерките по чл.117 ал.1 от ЗВМД, които се налагат от ветеринарния лекар обслужващ приюта. Изпражненията трябва да се почистват ежедневно.
-
Чл. 125. от Наредба 41/10.12.2008 г. Кучетата и котките трябва да бъдат кастрирани, преди да бъдат дадени за осиновяване, при условие че възрастта и здравословното им състояние го позволяват.
Текстът влиза в противоречие с чл.47, ал.1 и ал.2 от ЗЗЖ
Предложение за промяна:
Предлагаме да се измени текста в ЗЗЖ в съответствие с този от наредбата и в чл.125 от Наредбата да се прибави образец на декларация от собственика, която да се попълва при осиновяване на некастрирано животно за задължително кастриране, когато състоянието му позволява, за да може да се дават за осиновяване малки дву-тримесечни животни, без да са кастрирани и такива с тежки хронични заболявания и/или в напреднала възраст.
Кучетата и котките трябва да бъдат кастрирани, преди да бъдат дадени за осиновяване, при условие че възрастта и здравословното им състояние го позволяват. (текстът да отпадне)
-
Чл.126 (2) от Наредба 41/10.12.2008 г. В регистъра се попълват следните данни:
1. (доп. – ДВ, бр. 81 от 2013 г., в сила от 17.09.2013 г.) пореден номер на животното;
2. описание и снимка на животното;
3. (изм. – ДВ, бр. 81 от 2013 г., в сила от 17.09.2013 г.) партиден номер на ваксината против бяс и на поливалентните ваксини (ако животното има такива);
4. (изм. – ДВ, бр. 30 от 2012 г., в сила от 17.04.2012 г., изм. от ДВ, бр. 30 от 2012 г. е отм. с Решение № 13774 от 02.11.2012 г. на ВАС – ДВ, бр. 43 от 2013 г., в сила от 14.05.2013 г.) идентификационен номер на животното, ако има такъв;
Припокриване на данни по дневника по чл. 44. от ЗЗЖ (1) Управителят на приют за животни:
4. води дневник, в който вписва данните за настанените животни. (2) Дневникът по ал. 1, т. 4 съдържа:
Предложение за промяна:
Предлагаме да се впише с един общ термин в ЗЗЖ и в наредбата – дневник или регистър и да се уточни, че освен данните по чл.44, ал.2 трябва да съдържа и ………, т.е. да е ясно, че няма нужда да се водят отделно дневник и регистър.
Регистърът се води електронно и е с прекалено много графи, трудно е да се приложи снимка, която и без това има в личното досие на всяко животно, както и записването на партидния номер на ваксината, която вече е отразена на две места: в паспорта и във ВетИС.
-
Декларация за осиновяване на домашен любимец по чл. 47, ал. 2 от Закона за защита на животните:
Приложение № 3 от Наредба 41/10.12.2008 г. – Декларация за осиновяване на домашен любимец
Осиновителят предоставя № на лична карта, а по този начин не може да бъде въведен в ИИС на БАБХ – „ВетИС“. В същото време ветеринарния лекар на приюта трябва да прекрати местодомуването на животното (да се води вече на адреса на осиновителя) и собствеността (да премине от булстата на съответната община на името на осиновителя, за което пък е нужно ЕГН, не само номер на лична карта).
Предложение за промяна:
Декларацията да се промени, като освен № на ЛК да има и ЕГН на осиновителя , както и номер на ветеринарномедицински паспорт.
Няма утвърден образец в Наредба 41/10.12.2008 г. на Декларацията по чл. 47 ал.(3) от ЗЗЖ (за спазване изискванията на чл.49 и чл.50 от ЗЗЖ)
Тази декларация се подписва, че ще се спазват изискванията на чл. 49 и 50 от ЗЗЖ за кучета, които са върнати на местата на залавяне. Това е декларация по чл.47 ал.(3) от ЗЗЖ, различна от декларацията по чл.47 ал.(2) от ЗЗЖ.
Предложение за промяна:
Да се утвърди образец в Наредба 41/10.12.2008 г. на Декларацията по чл. 47 ал.(3) от ЗЗЖ (за спазване изискванията на чл.49 и чл.50 от ЗЗЖ)
-
Намиране на нови стопани извън България
Ако кандидати искат да осиновят куче, но няма да дойдат никога в България, а са открили онлайн рекламата за куче за осиновяване. С какъв документ и по какъв начин да стане предаването на куче от общински приют, или куче, което е върнато на място на залавяне, на осиновител в чужбина? (Т.е. общината как документално ще предаде кучето на осиновителя, трябва ли да е декларация за осиновяване съгласно Наредба 41/2008 или договор за осиновяване/дарение (договорът има по-голяма тежест от декларацията)? Текстът само на български език ли ще е? Уместно ли е да се сключи договор за осиновяване от разстояние (сключване на договор по електронен път)? И в клаузите на този договор ще има ли записано дали кучето може да бъде върнато обратно от осиновителя на приюта, или кучето се предава на осиновителя без опция за връщане обратно? Както и да се впише за чия сметка ще са разходите по връщането, ако такова бъде предвидено.
Около 60 % от собствениците на кучета и котки купуват домашния си любимец чрез интернет, включително и търсят да осиновят куче по интернет – затова трябва да се помисли за образец на договор, сключен от разстояние (когато нещата се случват между лица от две държави по електронен път).
-
Допълнителни разпоредби към Наредба 41/10.12.2008 г. и Наредба № 4/01.02.2021 г.
3. „Временен приют“ е обект, в който се настаняват за отглеждане кучета, обработени по чл. 47, ал. 1 ЗЗЖ и които не са върнати по местата, от които са взети, и не са се явили до момента на настаняването лица, които да ги отглеждат като домашни любимци.
Предложение за промяна:
„Временен приют“ е приют, в който се настаняват за отглеждане кучета, на които са извършени ветеринарномедицинските дейности по чл. 12 от тази Наредба и които не могат да се върнат по местата, откъдето са взети съгласно чл. 48 от Закона за защита на животните, както болни и нуждаещи се от продължително лечение кучета.
Дадена е нова дефиниция на понятието „временен приют“ в Допълнителната разпоредба на Наредба № 41.
-
За притежаване на куче ежегодно се заплаща такса по Закона за местните данъци и такси. Съгласно чл. 36. (1) от ЗЗЖ Собствениците на животни-компаньони осигуряват стерилизацията им, освен ако в случай на възпроизводство са в състояние да отглеждат новородените животни или да ги предоставят на нови собственици.
(2) Собствениците на кастрирани кучета не заплащат таксата по чл. 35, ал. 5 и таксата по чл. 175, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Според чл. 175 от Закона за ветеринаромедицинската дейност има шест изключения при които не плащате такса, ако имате куче:
(2) Освобождават се от такса собствениците на:
1. (изм. – ДВ, бр. 17 от 2018 г.) кучета на лица с увреждания;
2. служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка;
3. кучета, използвани за опитни цели;
4. кучета, използвани от Българския червен кръст;
5. кастрирани кучета;
6. (изм. – ДВ, бр. 14 от 2016 г., в сила от 19.02.2016 г.) кучета, които придружават или охраняват селскостопански животни, които се отглеждат в регистриран животновъден обект;
7. (нова – ДВ, бр. 13 от 2020 г., в сила от 14.02.2020 г.) ловни кучета, собственост на лица, придобили право на лов по реда на Закона за лова и опазване на дивеча.
(3) Приходите от събраните такси постъпват в общинския бюджет и се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.
Действащото законодателство насърчава кастрацията на домашните кучета като техните собственици са освободени от “такса за притежаване на куче”, съгласно разпоредбите на чл. 175, ал. 1 и ал. 2, т. 5 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Кастрацията не е със задължителен характер, таксата във всяка община е различна, а разходите идентични. Приходите от събраните такси постъпват в общинския бюджет и се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.
Събраните средства би следвало да осигуряват финансирането на програмите за овладяване на популацията за безстопанствени кучета, но всъщност при ниска такса са крайно недостатъчни. Броят на изключенията от облагане с такса и категориите освободени допълнително сформират ниски приходи. Значителен брой от изоставените кучета, които раждат на улицата са точно ловни породи и охранители на селскостопански животни.
Предложение за промяна:
За да се стимулира кастрацията предлагаме таксата да стане единна национална, като се завиши размера , но не по-малко от стойността на кастрацията на едно куче в клиника или да бъде въведен минимален праг на таксата от 100лв. , който общините да актуализират всяка година, с оглед изменящите се цени на консумативите, необходими за извършване на кастрацията. Считаме, че така ще се стимулират собствениците и дори да изоставят домашните си любимци, приютите няма да се пълнят с ново поколение. Отделно в общинските бюджети ще постъпват значителен брой средства.
-
Насърчаването чрез освобождаване от таксата е категорично недостатъчно.
Бездомната популация се захранва основно и редовно от домашните кучета и е редно да се отдели сериозно внимание точно на този проблем и да се вложат значителни финансови средства в решаването му.
С оглед финансовото обезпечаване на дейностите по програмите за овладяване на популациите на безстопанствените кучета законът дава възможност Министерски съвет да предвиди средства, с които да обезпечи тяхното изпълнение.
Въпреки възможността за допълнително финансиране, която дава чл. 31. (2) от Наредба 4/01.02.2021 г., такива средства все още не са отпускани.
Липсват ясно определени критерии и изисквания за кандидатстване по тази позиция. Наложително е със законова норма да се определят и целеви средства в републиканският бюджет за изграждане на временни приюти и отглеждане на кучетата в тях, както и правилата за разпределение на тези средства.
За изграждането на приют за животни с такъв голям капацитет, както и за годишната издръжка на същия са необходими значителни средства.
Към настоящия момент на територията на Република България са малко общините, които могат да отделят толкова средства за реализацията на горепосочените дейности.
-
Чл.174 , ал.5 от Закона за ветеринарномедицинската дейност:
Собствениците на кучета заплащат на ветеринарния лекар по ал. 1 стойността на извършените действия и манипулации, средствата на официална идентификация, паспорта и въвеждането на информацията в Интегрираната информационна система на БАБХ по чл. 51, ал. 3.
Предложение за промяна в текста на чл.174, ал.5:
На общинските приюти и частно практикуващите ветеринарни лекари се предоставят безплатни чипове / инжектируеми транспондери и паспорти, които се заплащат от държавния бюджет. Собствениците на кучета заплащат единствено разходите по въвеждането на информацията в Интегрираната информационна система на БАБХ по чл. 51, ал. 3.
-
В Закона за ветеринарномедицинската дейност да се регламентира задължителната кастрация на домашните и дворни кучета.
- В Глава тринадесета.АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ от Закона за ветеринарномедицинската дейност да се създаде нов член със следния текст:
Собственици, които не декларират по реда на ЗМДТ притежаваните домашни и дворни кучета и не ги кастрират се наказват с глоба от 200 до 500 лв. На юридически лица се налага имуществена санкция от 500 лв. до 1000 лв.
-
Да се регламентира в Закона за ветеринарномедицинската дейност създаването на Звено „ЗОО ПОЛИЦИЯ“ към Областните дирекции на МВР и ясно да се регламентират правомощията и задълженията на служителите.
-
Да се измени НАРЕДБА № 6 от 8.10.2013 г. за изискванията към средствата за официална идентификация на животните и използването им, условията, реда и контрола по събиране, въвеждане, поддържане и използване на информацията в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните, като системата ИИС на БАБХ – „ВетИС“ бъде разделена на две отделни системи, като едната да обхваща кучета и котки, а другата всички останали животни.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ НА
СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНСКИТЕ ПРИЮТИ ЗА БЕЗСТОПАНСТВЕНИ ЖИВОТНИ
/……………………………………./
Мартин Жлябинков