
Близо два месеца откакто перничанката-садистка Габриела Сашова и нейният приятел Красимир са зад решетките, заради проявена особена жестокост към животни с цел материална облага и пране на пари. България не е забравила за тях. А масата протестиращи из цялата страна са твърдо решени да не допускат подобни хора да се разминават с тях по улиците.
Вече започнаха стъпки към промяна на законодателството за по-сериозни наказания към хора, проявили особена жестокост към животни. Защото насилието започва от мачкане на охлюви, минава през изтезание на мишлета и котки и се развива във експерименти с хора.
Именно затова министър-председателят Росен Желязков ще открие днес кръгла маса на тема „Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните“.
Форумът ще се проведе на 12 май, от 11 ч.
В края на април Министерският съвет внесе в парламента промени в Наказателния кодекс (НК), свързани с насилието над животни. Законопроектът е вече в деловодството на Народното събрание.
Правителството е одобрило пакета от законодателни промени още миналата сряда по предложение на министъра на правосъдието Георги Георгиев.
В мотивите се посочва, че въпреки завишените през 2023 г. санкции за организиране на боеве с животни, те нямат достатъчен възпиращ ефект.
Вносителите изтъкват, че за известни на обществото случаи на изтезания на животни със садизъм, наказателноправният отговор до момента е недостатъчен, което налага незабавна институционална реакция.
Целта на законопроекта е да се осигури адекватна наказателноправна закрила на животните от противоправни посегателства и изтезания, предава Дарик Нюз.
Създават се по-тежко наказуеми квалифицирани състави за жестокост към животни, когато деянието се:
заснема с цел разпространение
извършва от две или повече лица
извършва с користна цел
извършва от лице, действащо по поръчение или в изпълнение на решение на организация или група, или организирана престъпна група.
Предвижда се специален минимум на наказанието лишаване от свобода както по основните, така и по квалифицираните състави.
Увеличава се специалният максимум на наказанията за тези престъпления.
Предвижда се, когато престъплението е извършено от лице, чиято дейност или професия е свързана с отглеждане или грижа за животни, съдът да може да налага и наказание лишаване от право за упражняване на съответната професия или дейност.
Предлагат се изменения в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и в Закона за специалните разузнавателни средства (ЗСРС), за да се позволи на органите на досъдебното производство да използват СРС при разследване на престъпления, свързани с организиране на боеве и прояви на жестокост към гръбначни животни.
