
През месец февруари 2025 г. стартира процедура на Министерството на регионалното развитие по процедура BG16FFPR003-4.004 „Диверсификация и адаптиране на МСП към икономическия преход“ по програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г., финансирана от Фонда за справедлив преход за подкрепа и подпомагане на микро, малките и средните предприятия (МСП) в процеса на адаптирането им към промените на териториите, засегнати от прехода към неутралност на климата, прилагането на Европейската зелена сделка и трансформацията на въглищните региони на България.
Ще се оказва подкрепа на предприятията за навременна икономическа интеграция чрез създаване на условия за преход към чисти технологии и широко използване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Дейностите могат да включват преструктуриране, диверсификация, техническа модернизация, повишаване на производителността, иновации и др.
В процедурата могат да се включат микро, малки и средни предприятия вкл. стартъпи, които осъществяват дейност на територията на областите Кюстендил, Перник и Стара Загора, както и на общините Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа. Едно от важните условия е тези предприятия да са регистрирани преди повече от 2 години и да са реализирали нетни приходи от продажби за 2021, 2022 и 2023 г., за микро предприятие – 100 000 лева, за малко предприятие – 250 000 лева и за средно предприятие – 800 000 лева. А тези предприятия, които са регистрирани преди по-малко от 2 години към датата на кандидатстване, трябва да са предвидили в своя бизнес план същите приходи за период от три финансови години, следващи годината на приключване на проектното предложение. Допустимо (но не задължително) е кандидатстването в партньорство с общини, технологични клъстери, бизнес сдружения.
Предвиждат се за финансиране две групи дейности като първата е с фокус върху създаването на работни места, ресурси и продукти, основани на кръговата икономика, широко използване на възобновяеми енергийни източници и изгражданена капацитет за повишаване на квалификация на работната сила; подкрепа за производствени инвестиции в предприятията с цел увеличаване на заетостта и подобряване на конкурентоспособността с приоритетна насоченост към сектори с голям потенциал, национални и регионални приоритетни сектори, съгласно „Национална стратегия за малките и средните предприятия” 2021-2027 ; Строително-монтажни работи , свързани с инвестиции за диверсификация на МСП.
С Втората група дейности ще се насърчава предприемачеството и ще се подкрепят стартиращи предприятия, включително чрез техническа помощ за консултантски услуги (правни, административни, маркетингови, за бизнес планиране, финансови, за продуктов дизайн и др.) Предвиждат се специализирани обучения в областта на икономическите дейности, за които е заявена подкрепа по процедурата, изграждане и развитие на партньорства и насърчаване трансфера на знания и умения, подкрепа на дейности за промотиране и разширяване дейността на предприятията, квалификация и обучение за придобиване на специфични познания и нов тип умения и специализация на персонала.
Допустими са разходи за придобиване на машини, съоръжения и оборудване, създаване/придобиване на специализиран софтуер за производствения процес, СМР, наем на работни помещения, покупка на земя, услуги, необходими за разработване на нови продукти/услуги, обучение на служителите на кандидата, изграждане и развитие на партньорства, техническа помощ и др. и др.;
Общият бюджет по процедурата е 250 000 000 лева, разпределен между трите региона като за Област Перник – 28 399 343.69 лв. Минималният размер на заявена финансова помощ за един проект е 50 000 лв., а максималният – до 500 000 лв. (за микро- и малки предприятия) и до 1 000 000 лв. (за средни предприятия).
Съфинансирането от програмата варира между 30% и 75% от допустимите разходи.
Крайният срок за подаване на предложенията е 15.05.2025 , а дейностите по изпълнението да приключат до 31.12.2029 г.