
Перник се сдоби с нова екзотична атракция – първият китайски учител по езика на драконите. Живко Чън, който от години живее в България, избра именно „града на винкелите“, за да разпространява знания за своята родина.
Как един китаец стана перничанин?
Чън живее в България вече над осем години, минавайки през София, Търговище и Велико Търново, но сега съдбата (и работата) го води в Перник. Той е българист и част от екипа на Институт „Конфуций“, а в момента преподава китайски език в няколко местни училища.
„Обичам да бъда чужденец в Перник – всички ме познават и така хората научават повече за Китай. Радва ме интересът към моята култура!“, споделя Живко.
Как китайците гледат на България?
Според Чън, китайците често свързват страната ни с киселото мляко, розовото масло и… Азис! Да, у нас поп-фолк звездата е противоречива личност, но в Китай той е известен като „Българският крал на дяволите“.
Китайските туристи обикновено не знаят много за България и понякога дори си мислят, че е в Африка или Южна Америка. Но тези, които вече са пътували по света, се интересуват от „екзотиката“ ни – като Пазара на булките, Баба Ванга и нестинарството.
Перник – бавен ритъм и много хумор
Живко е категоричен – животът в България е много по-бавен в сравнение с Китай. В родината му хората не спират да работят, докато в Перник и цяла България уикендът е свещен – време за почивка, приятели и забавление.
„Обичам българския хумор, особено пернишките шеги – винкелите и историите за Габрово ме разсмиват най-много“, признава китаецът.
И макар че Китай е световна сила, той остава верен на Перник и продължава да учи децата тук на езика на Конфуций. „Колкото по-дълго живея в България, толкова повече я обиквам!“, казва Чън.
Е, ако Перник може да плени сърцето на един китаец, значи не всичко е загубено.