Разкази от пандемията в Перник

Един жилищен блок с много хора и един комар – това обединява историите в новия сборник с „Разкази от пандемията“ на Иван Димитров, който ще бъде представен в Голямата читалня на РБ „Св. Минков“ на 16- ти януари от 17,30 часа.

Колкото хумористичен, толкова и лиричен, сборникът с кратки и микро разкази връща читателите във времената на извънредното положение през 2020 г. На неговите страници с еднаква тежест си съжителстват абсурдът и самотата, ненормалността на външния пандемичен свят, но и нормалността, която човекът все пак успява да си създаде в тази извънредна форма на съществуване.

„Всъщност това е историята на обитателите на един блок. Сборникът е концептуален, а не е просто сбирщина от разкази. Не всички текстове обаче са плод на моето въображение – в книгата читателите ще се сблъскат и с цитати от медиите, които звучат по-абсурдно от художествената измислица“, казва Иван Димитров.

Художник на книгата е Бояна Павлова, чиято работа представлява творчески прочит на произведенията, изведен на езика на книгата чрез средствата на дизайна, илюстрациите и нестандартните за българския контекст типографски решения.

Книгата е дело на новото издателство „Кота 0“. Иван Димитров е автор на седем книги с проза, драматургия и поезия, между които романът „Софийски дует“ и сборникът с разкази „Силата на думите“. Носител е на редица награди за произведенията си, като „София: Поетики“ (2013), наградата „Яна Язова“ за разказ и наградата „Чудомир“ за хумористичен разказ. През 2012 г. пиесата му „Очите на другите“ попада в селекцията на фестивала HotInk at the LARK в Ню Йорк и през същата година е поставена в New Ohio Theatre.

Участва в литературни пърформанси като „4×4“, „Loop поезия“, „Актьори срещу поети“ и др. Като журналист е бил част от екипите на „Дневник“ и „Виж!“, а през годините е публикувал журналистически и художествени текстове в издания като „Егоист“, „Едно“, „Една седмица в София“, „Горичка“, „Капитал“, „Прас прес“, „Стършел“ и др. Негови произведения са превеждани на английски, френски, унгарски, сръбски, гръцки, румънски, руски, македонски и други езици.

НЕ ПРОПУСКАЙТЕ: