След първия трус хората в София и Перник излизат по улиците. В Перник една част от хората се опитват да избягат от града с автомобилите си.
Според Община Перник над 18 000 жилища в града и общината са пострадали. 50 сгради ще бъдат съборени, а собствениците им – обезщетени. 150 граждани са настанени във временни места за настаняване.
Информационните агенции съобщават за паднали комини, напукани и паднали мазилки в много населени места. В Перник една от охладителните кули на ТЕЦ Република е разрушена наполовина, централата временно спира подаването на топла вода.
Няколко десетки души са потърсили болнична помощ в Перник с рани от счупени стъкла и двама души с инсулт.
Няма данни за жертви, само една жена е починала от инфаркт, вероятно вследствие на уплахата.
Социално слабите, пострадали при земетресението, получават еднократни помощи в размер от 325 лева. За основен ремонт, реконструкция или нов строеж на три детски градини в Перник и едно основно училище в Радомир правителството предоставя 5 млн. лева.
Според немски учени от института по геофизика в Потсдам, се наблюдава пряка връзка между земетресенията в Пернишко и случващите се по същото време земетресения в Северна Италия. Според тях трусовете са били по дължината на една и съща граница между Африканската и Евразийската земни тектонски плочи.
Българските учени от БАН отричат каквато и да е връзка между двете земетресения.