Учителят е жестоко провокиран: Директор разказва какво е видял на камерите

Скандалът между учител и ученик избухна на 17 март в училище в Благоевград. Учител по музика проявява физическа агресия към ученик, провокиран от постъпката му. Подрастващият си събува обувквите и си качва краката на чина.
Следват жалби от родители и дисциплинарно наказание за учителя. Но какво е мнението на директора на  3 ОУ „Димитър Талев“? И това ли е единствения случай с провокации на въпросния ученик? 

Оказва се, че : 40 други забележки има това момче, то е проблемно и е местено от друго училище

„Учителят е жестоко провокиран.“

Така директорът на 3 ОУ „Димитър Талев“ в Благоевград Васил Чолаков защити преподавателя по музика Веселин Колев след скандала с ученик, за който се твърди, че е бил жертва на агресията в класната стая.

Случаят е от 17 март, но предизвиква сериозен отзвук едва сега, след като родителите на детето организират подписка срещу преподавателя и разпространяват своята версия за случилото се. Срещу учителя са дадени сигнали, а темата бързо се превърна в една от най-коментираните в Благоевград.

Директорът на училището Васил Чолаков е категоричен, че ще защити учителя по музика.
Според директора обаче в публичното пространство се говори основно от гледната точка на семейството, без хората да са видели записите от инцидента.

„Нито една от медиите досега не е гледала видеозапис“, заяви пред „България днес“ Чолаков. По думите му на кадрите се вижда как ученикът е със свалени маратонки още от началото на часа, а в един момент насочва крака си към учителя Веселин Колев с думите: „Вижте, че чорапите ми не миришат“.  Преподавателят е въвлечен в изключително унизитна ситуация пред целия клас.

Проблемното дете има 40 забележки от различни учители

Чолаков признава, че учителят е реагирал емоционално, когато е опитал да изведе ученика от стаята, но категорично отрича да е имало насилие в машините, описани публично.

„Той го хваща и тръгва да го води. Детето се съпротивлява и в един момент двамата падат на пода. Но в никакъв случай не се вижда детето да е размазано, да е удряно и така нататък“, обяснява директорът.

По думите му ученикът има сериозна история с проблемно поведение и множество нарушения в училище.

„Това дете е с над 40 забележки от различни учители само за тази учебна година. Веднъж е преместен от друго училище при нас, проблемът не е от вчера“, казва още Чолаков. Директорът уточнява, че на ученика вече е наложена санкция, а следната мярка по закон може да бъде преместване в друго училище.

Въпреки напрежението и обществената реакция Чолаков е категоричен, че няма да остави преподавателя си без подкрепа.

„Винаги, като стане нещо, учителят го отнася“, коментира той и добави, че срещу училището вече има заплахи със съдебни дела и институционални проверки.

Според директора обществото твърде лесно оправдава агресивното поведение на учениците и прехвърля цялото вино върху преподавателите.

„Първите седем години са в семейството. Училището няма как да навакса това изоставяне“, заяви Васил Чолаков.

ОЩЕ СУПЕР БОМБИ: