
Еврото идва – без сътресения за потребителите, но с мащабна трансформация зад кулисите. Българската народна банка публикува нов пакет отговори на горещи въпроси, свързани с преминаването към единната европейска валута. Основната новина: приемането на еврото няма да промени начина, по който хората плащат с карти на ПОС терминали, банкомати и онлайн.
Платежната система БОРИКА ще започне да обработва всички картови плащания в евро, а не в левове. Сетълментът – тоест окончателното прехвърляне на средствата – ще се извършва чрез общата европейска платформа TARGET, която обслужва и останалите държави от еврозоната.
Няма промени и за тегленията от банкомати – ще получаваме само евробанкноти, започвайки от датата на въвеждане на еврото.
През едномесечния период на двойно обращение на лева и еврото, който ще започне от деня на преминаването към еврото, плащанията в наличност ще могат да се извършват и в двете валути. Безналичните преводи обаче ще се осъществяват изцяло в евро, дори когато са били инициирани в левове преди тази дата.
Системата RINGS, чрез която досега се извършваха плащанията в левове в реално време, ще бъде спряна, а всички клиентски преводи ще преминат към SEPA схемата – стандартът за еврозоната.
Клиентите няма да усетят разлика – освен в самата валута. Сметките в левове ще бъдат автоматично превалутирани в евро, без никакви такси, комисиони или промени по условията. Превалутирането ще се извърши по официалния фиксиран курс, регламентиран от закона.
Ако даден клиент има две сметки – една в евро и една в левове – при един и същи доставчик, той ще може да прехвърли салдото от едната към другата и да закрие ненужната сметка безплатно в срок от два месеца.
Незабавните плащания ще се изпълняват чрез системата TIPS, която позволява мигновени преводи в евро както на местно, така и на международно ниво. България вече участва в TIPS чрез БНБ и БОРИКА.
Таксите на банките ще се представят двойно – в евро и левове – за период от 12 месеца след началото на еврото. При евентуални промени, доставчиците на платежни услуги са длъжни да уведомят клиентите си поне два месеца предварително. Ако промяната е в тяхна полза – може да се приложи веднага, без уведомление.
Основният лихвен процент (ОЛП) на БНБ ще бъде премахнат. След въвеждане на еврото, той ще бъде заменен с един от референтните лихвени проценти на Европейската централна банка, според избора на законодателя.
Държавните ценни книжа (ДЦК) също ще бъдат превалутирани в евро по фиксирания курс и без никакви такси. Търговията с тях в левове ще бъде спряна три работни дни преди датата на преминаване към еврото.
Договорите за кредити също ще се адаптират – левовите заеми ще бъдат превалутирани в евро, а ако се използва референтен лихвен индекс (бенчмарк), той ще бъде заменен с алтернативен. Законът гарантира, че новият лихвен процент няма да бъде по-висок от предишния.
БНБ подчертава, че всички процеси са насочени към пълна защита на потребителите и че няма да има скрити разходи, промени в условията или административни пречки.
Системата сменя своята сърцевина – но фасадата за гражданите остава непроменена. Еврото идва – тихо, технически и почти невидимо.