Парите не обичат Илон Мъск

Aкциите на компанията за електромобили на Илон Мъск Tesla се сринаха от високата си стойност след изборите за президент през ноември – близо 480 долара до по-малко от 282 долара миналата седмица.

Спадът беше толкова рязък, че American Federation of Teachers, профсъюз, представляващ членове с 4 трлн. долара пенсионни инвестиции, призова шестима водещи мениджъри на парични средства – BlackRock, Vanguard, State Street, T Rowe Price, Fidelity и TIAA – да преразгледат позицията си в компанията.

Според председателя на AFT Ранди Уейнгартен акциите на Tesla потъват „по-бързо от Cybertruck в плаващи пясъци“, а продажбите в Европа са се сринали до основи.

Последните финансови отчети на компанията показват 23% намаление на оперативните приходи на годишна база, като маржът на брутната печалба се е понижил със 138 базисни пункта през четвъртото тримесечие, отбелязва в анализ Рейна Фуроар, глобален бизнес колумнист и асоцииран редактор във Financial Times, пише profit.bg.

Продажбите в Калифорния – ключов пазар за електромобили, са намалели с 8% през четвъртото тримесечие на 2024 г., според регистрациите на автомобили, публикувани от Калифорнийската асоциация на търговците на нови автомобили.

Разбира се, това е нищо в сравнение с близо 60% спад на продажбите през януари на годишна база в Германия.

Част от реакциите, предизвикали негативната тенденция, са политически.

Жестовете на Илон Мъск, които приличат на нацистки поздрави, не се приемат добре от европейците, нито пък призивите за премахване на Министерството на образованието намират отклик сред учителите.

Но дори и самият Мъск да не беше толкова поляризиращ, цената на акциите се е „откъснала напълно от основите си“, както се изразиха анализатори на JPMorgan преди месец. Нещо повече, причините, поради които марката Tesla е толкова опетнена, се припокриват с по-големия упадък на America Inc.

Точно както Тръмп обещава прекалено много и не изпълнява достатъчно (помните ли репликата за падането на цените през първия месец от встъпването му в длъжност?), така се случва и с Мъск, продължава анализът на Financial Times.

Да започнем с факта, че китайският производител на електромобили BYD надхвърли прогнозите за продажбите през 2024 г. с близо 20%, дори когато Tesla отчете първата пълна година на спад в доставките на автомобили от 2011 г.

Това е резултат от драстичното намаляване на разходите на BYD в сравнение с конкурентите чрез вертикална интеграция, собственост върху веригите за доставки (BYD произвежда собствени батерии) и икономии от мащаба.

Това е вълшебната формула на китайската индустриална политика, която поддържа производителността на труда и намалява разходите. Държавните субсидии в области като електромобили подпомагат на производството да расте.

ОЩЕ СУПЕР БОМБИ: