
Оксидативният стрес е състояние в организма, при което има дисбаланс между създаването на свободни радикали и тяхното неутрализиране от антиоксидантната защита на организма. проф. Д-р Деян Чубрило , професор по физиология в Медицинския факултет в Сърбия и специалист по спортна медицина, специално се занимава с тази тема, обясни какво е оксидативен стрес и защо е изключително важно да знаем колкото е възможно повече за това състояние.
– Това е нещо, което стои под всички болести, причината за всички болести. Окисляването е ръжда и подчертава възпалението, възпалението не се вижда в органите, те са вътре . Но оксидативният стрес ускорява стареенето на кожата, причинява кафяви петна по ръцете… това са признаци, че тялото е под въздействието на свободни радикали, които натоварват клетките, колагена, хрущяла, кожата – обясни д-р Чубрило.
Той също така посочи как твърде много захар и мазнини влияят на тялото ни.
– Това са продуктите на нашия метаболизъм. Ако в тялото ни има твърде много захар, мазнини, протеини, нашата „фабрика“ работи и премахва излишъка чрез изгорелите газове, които просто не могат да се превърнат в енергия. Когато към това се добавят въздух, вода, радиация, телекомуникации, всички те са тригери, които потенцират развитието на свободните радикали, които причиняват заболявания на сърцето, ставите и автоимунни заболявания. Под тях се крие оксидативен стрес или „ръждясване“ на тялото ни – посочи известният експерт.
Лекарят съветва всяка сутрин да започвате с един час хладка, почти топла вода с чаена лъжичка смляна куркума, в която е разтопена чаена лъжичка мед, ако искате да се отървете от оксидативния стрес. Съветва и разреден ябълков оцет, но само един вид.
Д-р Чубрило открои петте най-важни антиоксиданта, а именно: алфа липоева киселина, витамин С, глутатион, витамин Е и коензим Q10. Затова той препоръчва с всяко хранене да се приема половин таблетка от 500 мг витамин С, което е 750 мг за деня.
Алфапоевата киселина се намира в спанак, аспержи, картофи, броколи, варени домашни домати… Тези хранителни вещества могат да бъдат приети в тялото в достатъчно количество от тези храни.
– До 25-годишна възраст тялото ни произвежда достатъчно коензим Q10 . Когато сме над 50, 55 години, това хранително вещество не съществува в клетките . Тогава вече трябва да се приема два до три пъти годишно. Всеки, който приема статини, трябва да приема коензим Q10. Те влияят на намаляването на количеството на този коензим – казва лекарят.