С исторически завой Армения скъсва с дългогодишния си съюзник Русия, подписвайки стратегическо споразумение със САЩ за засилване на отбранителното сътрудничество. Това смело решение идва след драматичната загуба на Нагорни Карабах и разочарованието на премиера Никол Пашинян от липсата на руска подкрепа.
Американският съюз: нова страница за Ереван
Държавният секретар Антъни Блинкен и арменският външен министър Арарат Мирзоян обявиха създаването на Комисия за стратегическо партньорство, която ще работи за укрепване на границите на Армения, гражданското ядрено сътрудничество и включването на страната в коалицията срещу Ислямска държава. Блинкен обеща „солидна подкрепа“ за укрепване на суверенитета на Армения.
Нагорни Карабах: началото на края за руската хегемония
След като Азербайджан превзе Нагорни Карабах през 2023 г., повече от 100 000 етнически арменци напуснаха региона, оставяйки дълбока рана в националната идентичност на Армения. Липсата на руска подкрепа в този решителен момент разкри слабостите на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС) и принуди Пашинян да преразгледа външнополитическите приоритети.
„Зависимостта от един партньор е стратегическа грешка“, заяви Пашинян, подчертавайки необходимостта от диверсификация на съюзите.
Москва отговаря: обвинения и заплахи
Кремъл реагира с остри обвинения. Дмитрий Песков обвини Вашингтон в „дестабилизиране на региона“, докато Сергей Лавров предупреди, че приближаването на Армения към ЕС е „несъвместимо“ с членството й в Евразийския икономически съюз. Лавров направи паралел с Украйна, намеквайки за потенциални сериозни последици.
Икономическа зависимост: трудното разделяне
Въпреки политическата дистанция, икономическите връзки между Москва и Ереван остават силни. Стокообменът между двете страни се увеличи с над 50% през 2023 г., което показва дълбоката икономическа обвързаност, която трудно ще бъде прекъсната.
Какво следва за Армения и региона?
Стратегическият завой на Армения към Запада е част от по-широката картина на глобалната геополитика. Кремъл вероятно ще използва натиск, дестабилизация или дори военни методи, за да защити влиянието си в Южен Кавказ. Армения обаче ясно заявява, че суверенитетът й е над всичко.
Този ход предвещава значителни промени в регионалната сигурност, като поставя Армения в центъра на новите глобални алианси и конфликти.