Ясен Кацаров, директор на Топлофикация Перник: Отоплението на парно е по-екологично и евтино от домашното отопление с печки на твърди горива

Какво еп редимството на имаш парно в къщи, време ли е дасе пуска вече парнто, какво да направи преди старта на отоплителния сезон и как да обевъздушим радиаторите в дома си? На тези въпроси отговаря новият директор на Топлофикация Перник Ясен Кацаров: 

Г-н Кацаров, намираме се в навечерието на новия отоплителен сезон. Бихте ли ни казали какви са предимствата на централното отопление?

Отоплението на парно е  едно от най-екологичните, защото ние разполагаме с очистващи инсталации и електрофилтри. В домашни условия няма как да го ограничат отделените емисии при изгарянето им, докато при нас се извършва очистване и процесът се следи чрез постоянен мониторинг. Тук трябва да обърна внимание и че от гледна точка на екологията, централното парно, поради по-модерната си технология на изгаряне на горивата, не отделя един много опасен и вреден за здравето газ, който се получава при недоизгаряне на твърдите горива, а именно въглеродния монооксид. Този газ е без цвят и мирис и при попадане в дихателната система на човека, същият не го усеща. Въглеродният оксид  води до фатални последици за човешкия живот. Проблемът при печките на твърди горива в домашни условия е, че винаги се наблюдава въпросното недоизгаряне на вложеното гориво и се създава риск за хората без да осъзнават да вдишват този опасен за здравето газ. При ТЕЦ-овете стриктно се следят показателите и нормите на въглеродния оксид. Освен това отделянето на газове се насочва високо в атмосферата посредством комина на ТЕЦ-а и не е в непосредствена близост до дома, спалнята или детската стая. 

Не на последно място, клиентите на Топлофикацията имат целогодишно загряване на топла вода. Разбира се, топлината в помещение се задържа за по-дълго време, за разлика от т.н. алтернативи на парното, като климатика или духалките. 

Има ли вече условия за пускане на парното?

Все още не сме преминали към пускане на парното, защото все още няма необходимите условия, а именно три последователни дни с температури под 12 градуса и прогноза за трайно застудяване за следващите 10 дни. Разбира се, при желание от страна на детски градини, училища, болници, офиси или отделни жилищни сгради, може да пуснем по-рано парното. За училищата, детските градини и болниците трябва директорът да подаде молба до нас. За жилищните сгради е необходимо решение на Общото събрание и след това упълномощено от живущите лице да подаде заявление в нашите деловодни служби.

Какво трябва да направят абонатите Ви преди пускането на отоплението в имота?

За качествено пускане на отоплението в имота и цялата сграда е необходимо регулиращите вентили на радиаторите да бъдат отворени на максимално ниво. Това ще позволи ефективното обезвъздушаване на отоплителните тела и по-качествено отопление в имота. Чак след това може да започне регулиране на степента на загряване. 

Как става самото обезвъздушаване?

За да се обезвъздушат радиаторите, трябва да се направят серия от действия в определена последователност. При спрени кранове трябва да се отвие първо горният кран на радиатора, докато в него влезе вода, след това се затваря горният кран и отваря долният кран да пълни целия радиатор отдолу-нагоре. Междувременно се отваря и обезвъздушителят на радиатора и се изчаква да излезе целият въздух. След напълване на радиатора трябва да се отвори и горният кран и повторно да се провери за въздух в него. Накрая се затваря обезвъздушителят – ръчен или автоматичен.

Какви ремонти направихте през летните месеци?

Ежегодният планов ремонт тази година включваше профилактика на съоръженията с цел да се подготвят за новия отоплителен сезон, като се сведе до минимум рискът от по-сериозни аварии. Реновиран бе и пети парогенератор, както и сероочистващата инсталация. Отстранихме и авариите по главните трасета на топлопреносната  мрежа.

Коментари

коментара