Летописецът на Перник, писателят, чието слово излиза от душата и чиято мисъл цял живот неуморно е търсила истината. Така определят приятелите Цанко Живков. В тяхната творческа компания той отбеляза една достолепна патриаршеска възраст- 90 години. Много думи от сърце, подаръци и поздравления прие юбилярят в малката зала на Двореца на културата. Необичайното честване започна с кратък филм за писателя – автор на над 90 книги в различни жанрове. Първият му дебют е преди 75 години и от тогава перото му е живо и точно и продължава да твори и защитава високи хуманни каузи. Затова печели и уважение, което дойдоха да засвидетелстват тази вечер кметът и областният управител .
“Перник е динамичен град много са творците, но малко са благословени да имат такава зрялост, толкова много приятели и щастието да бъдат творци, които са уважавани в много времена, което вие го притежавате“– заяви кметът на община Перник Вяра Церовска. Тя пожела на твореца, от сърце вдъхновение и радост от всичко, до което се докосне. Писателят подчерта пред кмета, че заема пост на един сложен и труден град, но пък и славен с древно минало и хубави хора и няма да остане недоволна. И благодари на Церовска и зам.-кметът по култура Севделина Ковачева за съдействието тази вечер да се случи.
Своите поздрави поднесе и областният управител Александър Александров. Той отбеляза, че творбите на писателят са гордост за Перник, а възрастта достойна за уважение. Директорът на Двореца на културата – Петьо Фетфов му пожела да се сбъдне една негова мечта – да има паметник на Паисий в Кралев дол. А кметът на селото благодари от името на жителите на Цанко Жилков, че е допринесъл една истина да излезе наяве и сега вече в учебниците пише, че Паисий Хилендарски е роден в Софийска епархия, а не в Банско.
Приятели и гостите на писателят взимаха един след друг думата , за да разкажат за общи спомени и творчески моменти. Сред тях неговия колега от Литературен фронт Марин Георгиев, с който са работили в една стая близо 8 години, съученика му д-р Стойне Бозов, сподели случки за близкото си приятелство и се пошегува, че сега сигурно писателят е влюбен, защото е спрял да му се обажда. А Петър Добрев благодари в рими и стихове в изпратения поздравителен адрес.
Няма как вечерта да не мине в творчески закачки след като самият Цанко Живков се пошегува, че единствено той и британската кралица, която също скоро навърши 90 години си гледат все още работата. И на достолепна възраст рожденикът демонстрира кондиция на духа и държа реч за българите и езика, който определя един народ.
Накрая разкри разковничето заради което оцелява: „Винаги съм се стремил да бъда полезен на хората и близко до тях, с това, което умея да правя най-добре- да пиша.“
Тържеството завърши с премиерната постановка на неговата пиеса“Крака“ в блестящото изпълнение на актьорите от театър“Боан Дановски“.