За първи път в Перник: Показват уникален златен нагръдник открит при разкопки в Дрен и Делян и още 500 експоната

Уникален възстановен златен нагръдник  открит  при разкопките на некропола край селата  Дрен и Делян (ХІ–ІV в. пр.Хр.) показва за първи път Регионалният исторически музей в Перник . Това е първата изложба, която събира в пълнота откритите ценности при проучването на най-големия тракийски некропол.

87

Изложбата „Пътят на Времето“  включва около 500 експоната. Само стъклените  мънистата са около 200  обясни научният ръководител на разкопките  Филип Михайлов .  Сред експонатите има и  миниатюрно прешленче  за вретено, което археологът определи като любимата му находка ,тъй като не е срещал  подобно нещо досега . Малката находка   е модел на урна, обясни Филипов или един вид „ табелка на грънчаря“,  който е правил урните  и предположи,  че   е използвано като мънисто в наниз.

90

В  залата на музея ще бъде показани  съдове и дарове, открити при спасителните археологически разкопки  при  строителството на ЛОТ 1 на АМ „Струма“ през 2012 година.  По-голямата част от тях са възстановени по проект на Регионалния исторически музей – Перник, осъществен с финансовата подкрепа на Американския научен център – София и спомоществователството на Фондация Америка за България.

89

 

 

 

 

Предметите произхождат от най-големия некропол от І хил. пр.Хр. в Централнобалканската зона, който познаваме до момента. Предполагаемата му площ е около 100 дка. От нея са проучени три верижни комплекса от каменни гробове с обща дължина от 400 м. Погребенията са с трупоизгаряне.  До момента са намерени 55 гроба от ХІ-ІХ в. пр.Хр. и приблизително толкова – от VІ-ІV в. пр.Хр. Открити са златни, сребърни, стъклени и бронзови накити, части от юзди и конски амуниции, оръжие и множество керамични съдове от неизвестна досега археологическа култура.

Некрополът е уникален както с размера и планирането, така и по структурата си – в район без камъни са създадени огромни каменни надгробия с предварително зададен план за продължително използване на терена и съоръженията. Употребата му в продължение на над 600 години е доказателство, че едно и също население е погребвало в него своите близки.

 

   Уникалната  изложба“Пътят на Времето“  ще бъде открита на 22 април 2016 г.(петък) от 16.30 часа в Регионалният исторически музей в Перник  и ще остане на разположение на посетителите до есента.