„Политика на инат“. Така в БСП Перник нарекоха поведението на десните си колеги общински съветници, които и на първото си заседание не взеха под внимание тежкото положение с водата на града. Според левите, тази политика на инат се очертава да продължи и през новия мандат на минипарламента.
Председателят на групата общински съветници на БСП в Перник Ралица Андреева, която днес положи клетва заедно с още двама свои колеги, заяви, че именно този политически инат е спомогнал за водната криза в Перник и всеобщата паника сред хората.
По думите на червените съветници, още през месец май общинските съветници от БСП са апелирали към колегите си от десните формации, че има проблем с водата на Перник и управлението на ВиК дружеството. Ако тогава думите им били взети под внимание, можело е и да не се стигне до воден режим в момента , а щетите за града да бъдат значително по-малко, казват от БСП.
Общинският съветник Валентин Петков заяви пред медиите, че още на 11 септември БСП е поискало оставката на директора на ВиК Витанов. Два месеца преди да избухне скандала с празния язовир Студена, червените са искали срещи с четиримата народни представители на Перник и представители от министерства и асоциацията на ВиК. Тогава обаче техният апел не бил взет под внимание от дясното мнозинство в Общински съвет, дори били атакувани от колегите си.
„От тази политика на инат стигнахме дотам. Колегите ни отказаха да приемат сигналите ни, само защото идват от нас“, коментира съветникът Кирил Леонтиев, като допълни, че е много важно към този момент да се обърне специално внимание на водните проби от пречиствателните станции, стриктно да се тества качеството на оставащата вода в язовир Студена.
На днешното заседание на Общински съвет, първото което поискаха групата на БСП е да се дискутира тежката ситуация с водата и да се вземе отношение по проблема. Бе предложено да бъде извикан все още дейтващият директор на ВиК за обяснение и да бъде излъчен кой да представлява общинския съвет във ВиК дружеството.
Ралица Андреева е възмутена, че при все, че кмета на града и лично премиера се ангажира с водната криза на Перник, Общинския съвет не пожела да вземе отношение по този важен въпрос. „С нежеланието на местните представители на десните партии да се ангажират по случая, възвниква въпросът: Кому е нужен общински съвет?“, коментира Андреева. Нейната колежка Милена Милошева също допълни, че това е най-малко неморално спрямо хората, които са ги избрали да представляват интересите им.
Още с първото заседание на новия Общински съвет на Перник стана ясно, че мандата няма да е лесен, а съветниците отново са разделени на два враждуващи лагера. Въпреки това Ралица Андреева казва: „От БСП няма да влизаме в безпринципни договорки. Днес се видя, че не всички колеги ще бъдат „машинки за гласуване“ и се надявам всеки съвестно да поеме своята отговорност като съветник, а не да се крие в сянаката на една или друга партия“, каза тя.
„Гражданското участие единствено може да спре тази политика на инат. Обръщаме се към перничани: сесииите са открити и всеки, който пожелае може да присъства на тях и да чуе какво се решава за града“, каза Милена Милошева.
Припомняме, че днес съветниците гласуваха кои ще са заместник председатели на Общински съвет. От БСП предложиха заместник председателят да е един, а заплатите на заместниците да се смалят до заплатите на обикновените общински съветници. Мотивът им е, че единствената работа на заместниците е да оглавяват комисии. И двете предложения не бяха приети от мнозинството.