Албанският посланик Доника Ходжа призна: Радомирската боза е уникална, освен история и култура, българи и албанци споделяме още ракията, туршията и бозата

Десетки радомирци и гости се събраха на празника на бозата в Радомир, който се проведеп рез почивните дни.  
Празникът под наслов „С боза, гозба и песен“ започна в „Стойова къща“, където посетителите можеха да разгледат използваните в бозаджийството съдове. Отново оживя и старата чаршия, където отвори врати импровизираната сладкарница на родоначалника на занаята в Радомир – албанеца Али Сербез. Младежи, облечени като бозаджии пък разнасяха боза, а вестникарчета предлагаха оригиналната рецепта за приготвянето ѝ.

По време на празника се проведе състезание по надпиване с боза, а победителите в него получиха парична награда. Жителите и гостите на Радомир опитаха вкуса на емблематичната за града кавърма по радомирски, а баба Трънка от село Житуша сподели тайната за нейното приготвяне. За настроението на гостите се погрижи певицата Цветелина, а събралото се множество изви кръшни хора и ръченици на нейните песни.

Празникът не мина и без специални гости. От чуждестранни гости в Радомир пристигнаха посланикът на Албания у нас Доника Ходжа и първият секретар на посолството на Косово в България Буяр Деску и техните семейства.

Посланикът на Албания Доника Ходжа каза, че България и Албания споделят общи културни и исторически ценности. Освен история и култура, споделяме още ракията, туршията и бозата, каза още тя. На деня на бозата в Радомир тази година посланик Ходжа за първи път е опитала радомирската боза и я определи като уникална. Тя покани българите да посетят Албания и да се насладят на природните и културните забележителности на нейната страна.

Първият секретар на посолството на Косово у нас Буяр Деску заяви, че е удоволствие за него да присъства на този празник, а фигурата на албанеца Али Сербез, донесъл бозата в Радомир, е основа за бъдещо сътрудничество между двете страни.

Празникът на бозата уважиха и областният управител на Перник Ирена Соколова, депутатът от ГЕРБ Красимир Велчев, кандидатът за кмет на МК “ГЕРБ – СДС” Пламен Алексиев, временно изпълняващият длъжността кмет на Радомир Димитър Димитров, Председателят на Общински съвет – Радомир Светослав Кирилов.

„Радомир е средновековен град с традиции, будно национално съзнание и свидетелства за забележителни личности и събития. 
През миналия век регионът е столица на бозаджийството. От 10 години тук се чества празникът на бозаджията, заедно с откриването на едноименния паметник пред местното читалище, а от четири радвате малките и големи жители с празник на любимата и характерна за региона, но и страната резлива напитка – бозата. Технологията за правенето на боза е специална, по уникална стара рецепта, което още повече се превръща в символ и запазена марка на общината. Потопете се в магията на този празник, в този слънчев ден и се гордейте със свидетелствата на миналото„, приветства областния управител Ирена Соколова.
Първият местен бозаджия в района на Радомирско е Димитър Калгарийски от село Чуковец, а първата бозаджийска работилница датира от около 1880 г. Най-старите майстори правели гъстата течност от просо. Произвеждали я също от ръж или пшеница, както и смесена – от просо и ръж. Най-много били бозаджиите от селата Чуковец, Владимир, Житуша, Жедна, Кленовик, Извор и Дебели лаг. Днес в центъра на Радомир се издига паметник на бай Илия бозаджията.
През 30-те години на ХХ век е пуснат слух, че от Радомир до София ще се изгражда бозопровод.Това не се случва, но и до днес радомирската боза се слави из цяла България, а производството на боза продължава да дава препитание на местните хора.