На свое заседание, проведено във връзка с разпространението на болестта Африканска чума по свинете (АЧС), Областната епизоотична комисия взе решение за определяне на цялата територия на област Перник за санитарна зона.
„Целта на мярката е територията на област Перник да се запази чиста от вируса на АЧС и стопаните да могат да използват и консумират свинското месо все още годно и незаразено. Грижата за здравите прасета в момента, както и за възстановяването на тяхната популация през следващата пролет, изисква да извършим превантивни действия сега като заколим домашните свине и консервираме свинското месо в буркани и термично обработено. Всеки стопанин, който се погрижи за своите прасета, консервира месото им и обезпаразити и дезинфекцира помещенията, в които са пребивавали, ще получи сумата от 300 лв. за обезпечаване на санитарно-хигиенните действия.
Ограничаването на АЧС ще позволи на хората да въведат необходимите минимални мерки за биосигурност, при които да започнат отново да отглеждат без риск свине в личните си стопанства напролет“, каза по време на заседанието областния управител Ирена Соколова. Тя уточни още, че вирусът на АЧС оцелява в замразено месо 1100 дни. За това дълготрайната термична обработка е най-подходящата мярка.
Предложението бе обосновано и с това, че ежедневно възникнат нови огнища на зараза и само три области в страната – Кърджали, Кюстендил и Перник, остават незасегнати на този етап. Проба от умряло прасе в Габров дол, община Земен, е изпратена в сертифицирана лаборатория в София, от която до дни се очаква изясняване за причините на смъртта. Посочено бе, че с оглед на потока от хора, които преминават през територията на област Перник, както и през ГКПП „Стрезимировци”, рискът от разпространяване на заразата е огромен и няма как да бъде предвиден.
Във връзка с епизоотичната обстановка в страната, Комисията гласува територията на всички общини в областта да се счита за санитарна зона, в която да влязат в сила превантивните мерки към доброволното заколване на прасетата в частните стопанства тип „заден двор“.
По време на заседанието от Областната дирекция по храните докладваха, че официално има регистрирани огнища на АЧС в съседна Сърбия, което е пряка заплаха за региона.
Областната епизоотична комисия излезе с решение, че в срок до 10 септември т.г., следва изпълнението на мярката по клане на прасета в обекти тип „заден двор”.
Стопаните в област Перник заклали доброволно, отглежданите от тях прасета за лична консумация и извършили мерките за дезинфекция в срок, ще получат финансова помощ в размер на 300 лв.