Уникални сувенири и факти от стогодишната история на Миньор ще видим в Перник

Силвия Нотева, уредник „Нова история“ към Регионалния исторически музей в Перник, разказа ексклузивно пред сайта zaPernik.com за предстоящата изложба, посветена на стогодишнината на Миньор Перник. Изложбата е под мотото „От баща на син“ и ще бъде открита на  26 юли от 17:00ч. във фоайето на Двореца на културата. 
Именно Силвия е човекът, който се заема и организира изложбата, проследяваща цял един век от футбола в Перник. Още от времето, когато пернишкият тим се е казвал не „Миньор“, а „Кракра“. 

Попитахме Силвия Нотева, защо изложбата се казва точно „От баща на син“.

Защото любовта към футбола се предава винаги от поколение на поколение, от баща на син.

Разкажи ни нещо повече от подготовката на изложбата?

Докато работех над изложбата и преминавах през тези сто години, бях горда, че съм перничанка. Защото в Перник има не десетки или стотици, а цяла плеяда от талантливи и изключителни футболисти, които са си оставили сърцето на терена.

Като например?

Ние имаме фамилия Лозанови. Това са четирима братя, двама от които са сред създаделите на самия футбол в Перник – 1919г. Михаил Лозанов – единственият българин капитан на Байрен Мюнхен, 1936-39г., единственият чужденец в Байрен Мюнхен, който е бил капитан! Никога повече, нито преди, нито след това е имало капитан чужденец в немския отбор. Само веднъж в историята на Байрен Мюнхен – Михаил Лозанов. И той е перничанин.
Имаме и първият майстор на спорта – Павел Владимиров. 1955г.  той става майстор на спорта и голмайстор на националния отбор на България…. Който и да кажа ще изпусна някой, това е плеяда от пернишки футболисти, които са дали много на футбола в Бългрия, не само на Перник.

Разкрийте малко пред перничани част от изненадите в изложбата. Какво интересно може да видят на живо?

На изложбата ще бъде показано знаменце, подарено на Живко Карадалиев от Пеле. Това се случва 70-те години, когато Живко Карадалиев е играл за националния отбор. Играли сме срещу Сантос и тогава Пеле подарява на Живко Карадалиев лично знаменцето на бразилския отбор.  /Живко Карадалиев е родом от Петрич, но се е изградил като футболист именно в Перник, бил е треньор на пернишкия отбор Миньор, б.ред./.
Ще покажем и много интересни снимки и исторически факти за футбола в Перник. Предвидили сме 12 табла, финансирани от Община Перник. Те проследяват времето от началото на футболен клуб „Миньор“ и завършват със сегашния актуален отбор на Перник.

В специални витрини ще бъдат показани още футболни сувенири и предмети, притежание на пернишки футболисти, отличия. В нашите фондове имаме стотици, да не кажа хиляди снимки, имаме много предмети, лични архиви. Например на Живко Карадалиев, със всичките му медали, дарени на музея. Имаме архив на Павел Владимиров, на Чумпелов, който е бил треньор на Миньор – Перник….много, много архиви.

Всичко това ще бъде ли показано на изложбата?

Да, основното ще бъде показано, всичко по периоди, от създаването на клуба през 1919 до наши дни. От първото футболно игрище, което е било на мястото на градинката на жп гарата. Тогава пернишкия отбор се е казвал още „Кракра“.