Още една дестинация за туризъм в област Перник бе напълно обновена, ще я посетите ли?

С екопоход „По стъпките на мрачката грамота” и света Литургия, откриха обновения манастирски комплекс „Св. Николай Летни” (Пещерски манастир) в земенското село Пещера. Водосветът бе воден от Негово преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп – Викарий на Софийския митрополит. Това е поредната обновена туристическа дестинация в региона.

Манастирът „Св. Николай Летни”  е изграден с договор на стойност малко над 443 хиляди лева по Програмата за развитие на селските райони. Със средствата са извършени дейности по ремонт, укрепване и консервация. Дворното място е облагородено с новоизградена ограда и широки навеси.

Мястото има 120 годишна история. Първите сведения за обителта са от известната Мрачка грамота на българския цар Иван Александър от 1 декември 1348 година, с която владетелят на българската държава дарява на манастира много имоти.

Освен като Пещерски, манастирът е познат и като Ореховски, заради в името на местността, където се намира, но и като Мрачки, заради името Мрака или Мраката на този историко-географски район. С това име е известен и хрисовулът на цар Иван Александър. В стари документи манастирът се среща и с името „Св. Николай Мрачки“.

Не е известно кой и кога за първи път е дал това име на силно тачения и от православни , и от католици св. Николай архиепископ Мирликийски и Чудотворец. Но с това име манастирът е именуван още в началото на 20 век в статия от сръбски автор.

Специално за освещаването на манастира бе показана каменната му икона, която в момента се съхранява в Регионалния исторически музей – Перник. Тя е с висока художествена и културна стойност, изработена е от жълт пясъчник в почти квадратна форма с размери 50 на 55 см. Има извит като кобилица горен край, върху който има надпис: „Приложи от Лобош Стоимен майстор за душа своя“. Сред изображенията е изписана годината 1853, когато вероятно е била направена и дарена на Пещерския манастир, както и „св. Николай“. В центъра в окръжност релефно е изобразен двуглав орел, поддържан от два ангела. Над орела между две черкви е изобразен св. Николай с кръст в дясната ръка, а под кръга симетрично са разположени два елена с дървета край тях, каквито има и до черквите, и винетка от цветя.