Три пожарни коли потушават пожар край Расник, изгоряха 50 декара пшеница и 30 декара трева

50 декара пшеница и над 30 декара суха трева си изгорели при пожар в пернишкото с. Расник.

Пламъците лумнали вчера, около 14, 20 ч. Веднага към мястото на произшествието се насочили 3 противопожарни автомобила. Огнеборците локализирали пламъците и предотвратили изгарянето на масив от десетки декари. Причината за пожара е небрежност при боравене с открит огън. Изгорели са около 50 декара пшеница и над 30 декара сухи треви и храсти. Няма пострадали хора.

От пожарната отново напомнят на земеделските стопани, че е забранено паленето на сухи треви и храсти, както и стърнища. Глобите за нарушителите са до 2000 лева.

Пожарът в Расник стана часове след като Югозападното държавно предприятие представи мерки за превенция на пожари в горските територии.

141

Събитието беше на територията на „ДГС Брезник”, където миналия август пожар унищожи 2900 куб. метра иглолистна дървесина на площ от 400 декара. Причината е тривиална – човешка небрежност в резултат от почистване на земеделски имоти в близост до гората. Година по-късно вече са освободени 130 декара от изгорялата дървесина, наесен предстои почвоподготовка на терена, а напролет ще се залесява, но с местни широколистни видове, които са устойчиви на пожари. Всичко това ще струва на предприятието около 400 000 лева.

Югозападното държавно предприятие е едно от най-засегнатите от пожари, затова в последната година и половина са направени сериозни инвестиции. Изградени са 9 противопожарни кули за наблюдение в най-рисковите териториални поделения. Закупени са 18 специализирани високо проходими автомобили, малкогабаритни и изключително ефективни за работа в трудно достъпни и пресечени терени. До месец ще бъдат отремонтирани 6 професионални пожарни коли, предоставени от МВР. Очаква се доставка на два булдозера, които също могат да бъдат използвани за гасене на пожари.

142

Предприятието вече разполага и с един оборудван дрон за проследяване движението на огъня. Предстои закупуване на 700 комплекта защитни облекла за служителите, участващи в гасенето на пожари. В скоро време ще заработи оперативен команден център, който ще събира данните от 9-те противопожарни кули и ще приема обажданията, постъпващи на телефон 112.

На представянето на мерките за превенция и готовността за реакция при пожари в горите присъстваха зам.-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов, директорът на ИАГ инж. Тони Кръстев и главен комисар Николай Николов – директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”.