Ученици от Икономиката в Перник се учиха на медийна грамотност и кои новини са фалшиви

Как да се проверяват истинни или фалшиви са новините, преподаваха експертите на ЕМЦ на среща с ученици в Перник

Екип на Европейски медиен център (ЕMC) изнесе на 23 април 2019 г. открит урок по медийна грамотност и критично мислене в Професионална гимназия по икономика, гр. Перник. Той е част от проекта за медийна грамотност и критично мислене, осъществяван с подкрепата на Посолството на САЩ в България.

Пред ученици от горните класове Люба Ризова, Борис Ваклинов и Емилия Милчева обясниха опасностите от манипулациите на информацията, как да различаваме истинските от фалшивите новини и как да се предпазваме от това да бъдем подведени.

Люба Ризова, директор „Новини и актуални предавания” на bTV от създаването на телевизията през 2000 г. до 2014 г., заяви, че когато един журналист излъже обществото, в желанието си да привлече внимание и да създаде сензация, това е непростимо. „Съмнявайте се във всичко и към всички, които се представят за пророци. Не се оставяйте да ви изплашат, защото страхът е най-силният елемент за манипулация. А от лошите примери е добре да се учим. Когато се разкрие една фалшива новина, журналистът, който я е създал, проваля не само себе си и медията, за която работи, но и самата професия  журналистика“.

„Не е добре да сме лапнишарани, от които да се възползват компании и политици“, допълни Ризова и даде пример с фабриките за фалшиви новини, създадени в македонския град Велес. „Хората много лесно биват зарибявани, но е добре да помним мисълта на известния математик Рене Декарт: „Мисля, следователно съществувам“, която е и мото на Европейски медиен център“, заяви журналистката.

Борис Ваклинов, репортер от „Господари на ефира“, отбеляза, че медийната грамотност се основава на критичното мислене. Той разказа на учениците истории, с които се е сблъсквал по време на работата си, за политици, опитали се да стресират или да се харесат на хората с фалшиви новини.

Емилия Милчева разказа откъде тръгват фалшивите новини – след Втората световна война, когато има Желязна завеса, а светът е разделен на две – социалистическия блок и развития Западен свят. „В дигиталния свят, когато информацията буквално тече отвсякъде, ни е трудно да анализираме и навлизаме в дълбочина във всяка информация, която приемаме от сайтове и социални мрежи. Нужен ни е филтър, който да си създадем, за да разбираме кое е истина и защо някой се опитва да ни манипулира“, каза журналистката.

Екипът на Европейски медиен център показа на учениците правила на сайта си, чрез които лесно могат да установят кои информации са истинни и кои фалшиви, както и да проверяват източниците на информация и цитираните в дадена новина личности.

Директорът на Професионалната гимназия по икономика инж. Румяна Иванова също посъветва учениците да бъдат внимателни и да не се предоверяват на наученото онлайн. „Интернет не е място, където се публикува задължително проверена информация, научната дейност се проверява в справочници, когато са издадени от оторизирани органи. Да, много от нещата в онлайн пространството са верни, но някои изобщо не съответстват на истината. Не само в новините и журналистиката, дори в научните издания и публикации има елементи на неверни твърдения“, посочи Румяна Иванова.

След края на урока журналистите гостуваха на училищното радио „Престиж“.

За проекта Мисля, значи съм“

Мисля, значи съм“ включва провеждането на общо осем открити занятия за учениците от последните класове на гимназии в градовете София, Ихтиман, Симитли, Перник и Кресна.

Проектът има за цел да насърчава критичното мислене в потреблението на информация на младежи на възраст между 17 и 19 години. Обученията по медийна грамотност се провеждат от водещи имена от света на журналистиката като Люба Ризова, Генка Шикерова, Емилия Милчева и Николай Чавдаров.

Инициативата предвижда онлайн курс в три модула, представляващи правила и съвети, подкрепящи развитието на критично мислене, техники за разбиране на значението на информацията, която младите хора консумират, произвеждат или споделят. Всеки модул включва кратко въведение, видео лекция от един от посланиците, практическа част и тест. Онлайн съдържанието предоставя текстове и видеа, които да помогнат на младите хора да си изградят самостоятелно, независимо и критично мислене, като, „навигирайки“ в интернет, социалните мрежи и дори т. нар. традиционни медии, да не позволяват да стават лесни жертви на манипулации, лъжи и вредни внушения. B платформата „Мисля, значи съм“/„I think, therefore I am“ са използвани  коментарни материали по темите: фалшиви новини, медийна грамотност и критично мислене от различни български и чужди източници и автори.

Репортажите от откритите уроци могат да бъдат видени на сайта на ЕМЦ: euromediacentre.com, и във Facebook: https://www.facebook.com/EuropeanMediaCenter/

За Европейски медиен център

Европейският медиен център е неправителствена организация, основана през 2014 г., с цел да работи за създаването на по-добри условия за развитието на българските медии, подкрепата на медийната грамотност и насърчаването на критичното мислене на обществото.