Статуя за чудо и приказ на народната певица Гюрга Пинджурова блесна в центъра на град Трън

Споменът за „трънския славей“ Гюрга Пинджурова беше увековечен с бронзова статуя в родния ѝ град. С цветя и венци бе отрупан паметникът на даровитата трънчанка, което показа колко дълго е чакан този момент.

„С този монумент засвидетелстваме своето уважение и обич към неповторимата Гюрга Пинджурова. Трънския славей изпя най-красивите си песни тук, в Трънско. И сега през май, когато славеите пеят така красиво, тя се завърна в родното гнездо“, каза кметът на Трън Цветислава Цветкова при откриването на статуята на народната певица.

Величественият паметник  е изграден със средства от бюджета на Община Трън. Изработен е от скулптора Спас Киричев от Пазарджик – майстор с близо 20 самостоятелни изложби зад гърба си. Той е започнал изработването още в края на 2018 година.

Тържественото откриване на монумента в крайграничната община уважиха зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев, областният координатор на политическа партия ГЕРБ в Перник Вяра Церовска, областният управител Ирена Соколова, кметът Цветислава Цветкова, общински съветници от политическата сила.

Приветствие отправи и губернаторът на Перник Ирена Соколова.

„Поздравям кмета и общинския съвет в община Трън за реализирането на  този паметник. Благодарение на тази идея на Станислав Николов, която години наред търпеше своето развитие, днес Трън има красив монумент на фолклорната емблема и символ на пограничната община Гюргя Пинджурова. Той ще остане скъп спомен за бъдещите хора. Тези, които го изграждат носят благодатта на съзиданието, а поколенията напред ще се радват. Поздравявам ви, защото успявате да съхранявате традициите, не само с този паметник и днешния празник. Пазите традициите с колоритния фестивал „От Трън по-убаво нема“ , с празника на киселото мляко и създаването на музея на киселото мляко. Възхищавам се упоритостта, енергията, съзиданието и творческия порив на вас, трънчани“, каза пред трънчани областният управител на Перник Ирена Соколова.

Честването продължи с ежегодния празник в чест на под надслов „Да запеем песните на Гюрга”.

ник