Със заповед на министъра на здравеопазването е сформиран Национален координационен съвет за контрол на морбили, който ще го подпомага при осъществяване на дейностите по ограничаване разпространението на заболяването. Също така ще изпълнява дейности, свързани с анализирането и контрола на предприетите мерки. Това съобщиха от ведомството на Кирил Ананиев.
Към 22 април в Министерство на здравеопазването са съобщени 463 случая на морбили. Териториално са засегнати единадесет области в страната: София-област – 165 заболели, Благоевград – 136 заболели, София-град – 134 заболели, Пазарджик и Перник – по 6 заболели, Бургас – 5 заболели, Велико Търново и Кюстендил – по 4 заболели, Ловеч, Монтана и Пловдив – по 1 заболял.
През последната 16-та седмица на 2019 г. най-много случаи са съобщени от София-град -30 случая, София-област – 16 случая и Благоевград – 12 случая.
По възрастови групи случаите са разпределени както следва: 0 г. – 81 сл.; 1-4 г. – 153 сл.; 5-9 г. – 110 сл.; 10-14 г. – 17 сл.; 15-19 г. – 17 сл.; 20-24 г. – 15 сл.; 25-29 г. – 22 сл.; 30-34 г. – 7 сл.; 35-39 г. – 20 сл;, над 40 г. – 21 сл.
91 случая са при лица под 13-месечна възраст, при които не е проведена имунизация поради недостигната ваксинална възраст, съгласно Имунизационния календар.
Епидемията от морбили се разраства, за София може да се наложи разкриването на допълнителни легла – извън инфекциозните отделения, които вече са препълнени, съобщи Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, съобщава БНР.
„Засега не намалява. Намалява единствено темпът на нарастване. Даже имаме сериозно намаление в Благоевградска област. Изглежда там започна да се ограничава вече, но в София – област и в София – град случаите продължават да нарастват. Дали ще имаме преливане и в други области ми е трудно да кажа. Междувременно имахме внос и в Бургас, и във Велико Търново, внос от други страни. Така че този процес ще продължи„, посочи д-р Кунчев.
Вече има 14 случаи на заразени медицински и немедицинска лица от болнични заведения, посочи още д-р Ангел Кунчев:
„Практиката досега показва, че наистина спешните отделения са едни от най-засегнатите, тъй като първо при тях минава огромен контингент от хора. Второ, идват децата в един период, в който е много трудно да разпознаеш заболяването, защото началото е нехарактерно. Така че имаме освен служители в спешните отделения, имаме и лекари, да кажем в Перник. Имаме работещи в рентгеново отделение, хора от охраната. Дори съвсем странични длъжности, технически, които обаче така или иначе, пребивавайки в болницата, се срещат с болни деца. За момента са най-много в Окръжна болница. Там имаме инфекциозно отделение. Насочваме всички случаи от София – област“.
Има по един случай на заразени медицински лица в Кюстендил, Благоевград и Перник.
Ваксинирането на възрастните лица е пожелателно, като хората родени преди 1969 г. година не са имунизирани и могат да си поставят безплатна ваксина в общинските болници в столицата.