Сагата „Дивотинци срещу мината“ продължава да се разпалва, а жителите на пернишкото село твърдо са решени да се борят докрай дейността на мината да спре. В социалната мрежа се разпространява цяла фотосесия на мината от високо, при която всички могат да видят нагледно докъде възлизат мащабите на въгледобивния басейн на „Мин Индъстри“ ЕООД.
„Това са част от ,,обработваемите земи“в моето китно село Дивотино, след превземането му от ,,ГОСПДИН“КОВАЧКИ….БОГ да ни е на помощ, защото отговора от висшестоящите е че то така било,,нормално“, пише Сорина Богомилова, прилагайки снимки и видео.
Припомняме, че случаят стигна дотам, че областния управител Ирена Соколова да инициира събрание по темата в областта, на което присъстваха всички засегнати страни в спора – навлиза ли мината в земеделски земи и полски пътища или не. На срещата се взе решение да бъде направена втора проверка с представители на Министерството на енергетиката. Тя се състоя на 26-ти март 2019г. , а Сорина Богомилова представя и резултатите от нея в преснимания протокол, който можете да видите по-долу, както и снимки на въпросната мина.
На срещата са присъствали представители на различни институции и общо 97 души от селата Дивотино и Люлин.
Жителите на селото и кмета на Дивотино настояват незабавно да се спре дейността на мината до изясняване на случая. „Бяха казали, че са спрели, но от миналия месец досега още 50 декара гори са унищожени“, казва Васил Митов.
„Установяваме, че няма устройствен план за промяна на предназначението на земеделски имоти. Как е одобрен договора за концесията без устройствен план?“, пита началника отдел на ТСУ към Община Перник Румен Антов.
„Община Перник има ли право да състави акт за административно нарушение? Установи ли РИОСВ, че една гора липсва?“, пита кметът на село Люлин Евгени Евгениев.
„Земята е моя, а те копаят. Кой ще ме защити? Ако се обадя на 112 и кажа, че са навлезли в моята собственост, ще дойдете ли да защитите собствеността ми?“, пита Найден Найденов.
„Аз съм от Бучино, имам същия проблем. Като заместник областен управител имам за цел да подпомогна областния управител за вземане на решение. Има нарушения, които не са само в земеделските земи. Работи се без да се съобразява с границите на концесията. Министерството на енергетиката да каже къде са границите. Жалоните на концисията, ако се сложат, ще се окажат на 100-200 метра вътри в изкопите“, коментира зам. областния управител Васил Павлов.
В крайна сметка инициативния комитет е взел решение за изпрати писмо до всички иституции с искане на незабавно прекратяване дейността на фирмата. В случай, че това остане без резултат, дивотинци ще сезират европейските институции по въпроса.
Междувременно от Министерството на енергетиката уточниха, че концесията пердоставя право за добив на въглища, но не и права над земите. „Не сме официално сезирани по отношение на Закона за опазване на земеделските земи„, каза тази сутрин пред бтв Станислав Станков от министерството.
По думите на областния управител Ирена Соколова, концесионерът е длъжен да инициира промяна в предназначението на земите, но това не е направено. По тази причина вече е издадено наказателно постановление на фирма „Мин Индъстри“и е поканена да си го получи. След връчването на постановлението, Министерството на енергетиката може да преустанови дейността на фирмата – концесионер.
От фирма „Мин Индъстри“ пък апелират Министерството за нова среща с всички заинтересовани страни.
„Всички искаме да върви бизнеса, да има работни места, но и да не бъдат нарушавани терените на хората. Имаме годишен работен проект, който се утвърждава от Министерството на енергетиката„, обаснява Валери Манов, представител на фирмата концесионер.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
След среща с областната управа на Перник заради проблема с мината в Дивотино се реши: Експерти отиват отново на място да проверят има ли нарушение на фирмата концесионер
Областният управител свиква среща за проблема с мината край село Дивотино
Кметът на село Дивотино Румен Сергиев срещу мината и държавата: Имам карта, която доказва, че се копае в земеделски общински земи
Село Дивотино скочи срещу мина, стигнала до къщите им