141 пожара на сухи треви в пернишко само за два месеца. 3 години затвор и глоба до 5 бона грози подпалвачите

От началото на годината в Районната пожарна на Перник са регистрирани общо 141 пожара в сухи треви, храсти и отпадъци, от които 41 в сухи треви и храсти в урбанизирани територии, 62 в сухи треви и храсти извън урбанизирани територии и 38 в отпадъци.
Факт е, че почти всеки ден пожарни автомобили „летят“ на сирени заради поредния разразил се пожар в сухи треви и храсти в населени и извън населени места, дори гористи местности. Случвало се е само за ден служители на пожарната от цялата област да се отзоват на 17 идентични сигнала, като причината за всеки от тях е една – небрежност при боравене с открит огън, тоест човешкият фактор.
Във връзка с предстоящото настъпване на пролетта и повишаване на среднодневните температури Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Перник отново припомня кои са основните причини за възникване на пожари в населените, горските и полските територии и кои са начините да се предпазим от огненото бедствие.
• Обръщаме внимание, че всеки гражданин носи лична отговорност при използването на открит огън и спазване на правилата за пожарна безопасност. Забранено е паленето на стърнища и суха растителност в поземления и горски фонд. Деянието е инкриминирано – чл.331, ал.2 от НК: „Който запали стърнище, вследствие на което предизвика пожар в горския фонд, се наказва с лишаване от свобода до 3 години и глоба от 500 до 5000 лв.”.
• Разчистването на сухи клони и растителни отпадъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне.
• Небрежното боравене с огън от работници, пастири, туристи и др. е най-честата причина за възникване на пожари от такова естество. Затова трябва да се спазват правилата за палене на огън в гората. Мястото се определя след преценка на пожарния риск за околните насаждения, по възможност трябва да е в близост до вода (язовир, река, ручей, извор, чешма). Огнището се подготвя кръгло, с диаметър до 1 м и се огражда с венец от камъни с височина около 20 см. или се вкопава в земята, като извадената от него пръст се насипва по периферията. Огнището се огражда с минерализована ивица – това е ивица, почистена от цялата тревна маса до почвения слой. В никакъв случай огънят не се оставя без наблюдение. Мястото не се напуска от хората, преди да е напълно изгасен. При ветровито време не се пали огън – летящите искри и въглени разпространяват огъня в неочаквани посоки, той се разраства и обхваща огромни площи за кратко време;
• Абсолютно недопустимо е да бъде изхвърлена незагасена угарка от цигара в леснозапалима среда. Макар и малка по размери, тя притежава достатъчна „огнева мощ” да запали сухата тревна растителност при попадането си върху нея;
• Изхвърлянето на стъклен амбалаж или стъклени парчета сред сухата растителност има ефект на лупа вследствие продължителното слънчево нагряване и също се превръща във фатален огнеизточник;
• В случай на пожар – не губете време. Незабавно се обадете на телефон 112. През предстоящия пролетен сезон е изключително важно да бъдем разумни и внимателни, за да съхраним себе си и природата около нас!