9 лекари са напуснали детско отделение през последните години, съобщи доктор Анатоли Митов.
След 17 часа в празнични и почивни дни перничани водят децата си на преглед в Спешно отделение, където няма педиатър. В цялата област има 17 лекари със специалност педиатрия, мнозинството от които работят като общопрактикуващи. А Детско отделение, след излизането в пенсия на доскоро завеждащия доктор Антонова, остават трима педиатри и един специализант.
„Трудно се прави график. Написал съм писмо до РЗИ, написал съм писмо до джипитата. Обаждал съм се на всеки един от педиатрите. Увеличил съм заплащането според възможностите на болницата, но срещам много слаб отклик. Има няколко педиатра, които се съгласиха да дадат по едно-две дежурства, за което им благодаря. Но това в никакъв случай не е достатъчно. Вече в Детско отделение има дни, в които няма дежурен лекар, а има лекар на разположение“,
казва пред ТВ Кракра директорът на болницата Анатоли Митов.
Той се обръща към перничани:
„Когато си избирате джипи, в частност педиатър, да следят възможността от негова страна да осигурява 24-часово обслужване на детето. Защото начина, по който вървят нещата, много скоро ще останат само лекари на разположение в детско отделение и това ще се превърне в проблем за целия град. Някои колеги казват, че проблемът е от 10 години и на мен се е паднало да изпия горчивата чаша. Пия я, аз съм по тази работа тук, но ще я изпие и цялата общественост“
Неотложният кабинет, с който личните лекари имат договор за медицинско обслужване, вече е на партера на болницата за удобство на родителите и техните деца, както и да бъде близо до рентгена и лабораторията. но неговото функциониране не решава проблема, смята Анатоли Митов.
„Той, кабинетът, няма абсолютно нищо общо с болницата. Проблемът е, че когато има дежурно джипи, което не преглежда деца и няма специалност детски болести, той не ги гледа, защото смята, че това не му влиза в задълженията. Така, че моята препоръка към детските лекари, те са имали такава практика преди 7 години, да си направят педиатричмна практика, да си гледат децата. Лекарите в Детско отделение напускат, защото гледат на ден по 20 такива деца, огромна амбулатория, те са много натоварени и за това стоят известно време и напускат“,
каза Митов.
Според Митов решението е педиатрите да се включат в амбулаторните прегледи нощно време и пред празниците, както събота и неделя. И не е лошо един или двама от тях да започнат да работят в Детско отделение.
„Но реформата така се разгърна, че за работа 5-6 часа взимаш много повече пари, отколкото в детско отделение. И стана така, че има 17 педиатри, безброй джипита, които имат и деца в листите си, а в болницата – никой“,
коментира Митов.
Кадрови проблеми има и в рентгенологично и в урологично отделение, където само завеждащият е със специалност и пред пенсионна възраст и има един специализант. В акушеро-гинекологично отделение се очаква да бъде назначен един специализант.