Военен прокурор набедил колеги, заради пернишки полицай

прокурор Илиан Георгиев

Делото срещу военния прокурор Илиан Георгиев за набеждаване на трима свои колеги в извършване на престъпление за втори път влиза във Върховния касационен съд (ВКС). На 17 октомври от 9.00 ч., в зала № 24, ІІ-ро наказателно отделение, с докладчик Бисер Троянов, ще разгледа наказателно дело № 823/2018 г., съобщиха от ВКС.

Касационното производство е образувано по протест на Апелативна прокуратура – София, жалби на подсъдимия и на тримата частни обвинители и граждански ищци срещу въззивно решение от 06 юни 2018 г. по в.н.о.х.д. № 063/2017 г. на Софийския апелативен съд (САС).

Обвинението срещу Георгиев е за това, че в периода от 5 октомври 2009 г. до 6 октомври 2010 г. е набедил в извършването на престъпления Веселин Стоев, Данчо Данов и Момчил Бенчев от Военно-апелативната прокуратура, както и Малена Филипова от Върховната касационна прокуратура, като е знаел, че са невинни. В искане за отвод и жалби до вече бившия главен прокурор Борис Велчев, Георгиев е заявил, че Филипова и Стоев са извършили престъпление против правосъдието. Георгиев е твърдял, че двамата са спомогнали да бъде осуетено наказателно преследване срещу полицая Божидар Богданов, тогава обвинен като организатор на престъпна група за кражби на нафта от железопътното депо в Перник, като са укрили съобщения от използвани специални разузнавателни средства, в резултат на което са били унищожени веществени доказателствени средства.

Прокурорите Данов, Стоев и Бенчев Георгиев набедил в лично укривателство. Той е заявявал, че те са спомогнали да бъде осуетено наказателно производство  срещу Николай Свинаров, по времето по което той е бил министър на отбраната. Според Георгиев тримата обвинители са прикрили одитен доклад на дирекция „Управление на доставките“ в Министерството на отбраната и така са „спасили“ от наказателно преследване и други длъжностни лица от военното ведомство.

С присъда от 11 ноември 2015 г. по н.о.х.д. № 76/2015 г. на Военен съд – Пловдив подсъдимият е признат за виновен в извършването на престъпление по чл. 286, ал. 1 вр. чл. 26, ал. 1 от НК – при условията на продължавано престъпление, пред надлежен орган на властта е набедил магистрати – прокурори, в извършването на престъпления, като е знаел, че са невинни, чрез депозиране на искане за отвод и жалби до главния прокурор на Република България. Подсъдимият е осъден на една година и шест месеца „лишаване от свобода“ и обществено порицание, като на основание чл. 66, ал. 1 от НК изпълнението на наложеното наказание е отложено за срок от три години. Осъден е да заплати на гражданските ищци – Веселин Стоев сумата от 6 000 лв., и Данчо Данов – 3 000 лв., представляващи обезщетение за причинените им неимуществени вреди, като разликата до пълния предявен размер на исковете, както и искът на гражданския ищец Димо Бенчев за 10 000 лв. са отхвърлени като неоснователни. С присъдата на ВСПд подсъдимият е оправдан за част от деянията, включени в продължаваното престъпление.

С въззивна присъда от 14 март 2017 г. по в.н.о.х.д. № 049/2016 г. САС изменя първоинстанционния съдебен акт, като при условията на чл. 55, ал. 1, т. 1  от НК намалява размера на наказанието на Илиан Георгиев на десет месеца „лишаване от свобода“. Потвърждава присъдата в гражданско-правната ú част, както и в частта относно разноските.

ВКС ще гледа делото за втори път, след като с решение от 21 декември 2017 г. по наказателно дело № 1092/2017 г. отменя въззивната присъда и връща делото на Софийския апелативен съд за ново разглеждане.

Въззивното решение от 06 юни 2018 г. на САС, което е предмет на настоящото касационно обжалване, частично изменя първоинстанционната присъда, като увеличава размера на присъденото обезщетение на гражданския ищец Веселин Стоев от 6 000 лв. на 9 000 лв. и този на гражданския ищец Данчо Данов от 3 000 лв. на 6 000 лв. В останалата ú част присъдата е потвърдена, уточняват от ВКС.

С касационния протест и жалбите на частните обвинители и граждански ищци се иска отмяна на въззивното решение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на САС поради допуснати съществени процесуални нарушения, неправилно приложение на материалния закон и явна несправедливост на наложеното наказание. Въззивният съдебен акт е атакуван от двама от гражданските ищци в частта относно присъдените обезщетения, като се иска увеличаване на размерите им, а третият граждански ищец иска уважаването в пълен размер на изцяло отхвърления негов граждански иск.

С касационната жалба подсъдимият иска при условията на алтернативност постановяване на изцяло оправдателна присъда или връщане на делото за ново разглеждане от въззивния съд.

Източник: Правен свят

НЕ ПРОПУСКАЙТЕ: