Ден на Паисий честваха в село Кралев дол

 Ден на Паисий беше  честван днес в село Кралев дол. Пернишкото село е сред селищата в страната, претендиращи, че са родното място на автора на „История славянобългарска“. Празникът се състоя в местността „Калужерец“при параклиса „Св. Преп. Паисий Хилендарски“, където е и Паисовата чешма. 
 Кметът на Кралев дол Пламен Георгиев поздрави жителите и гостите на селото с празника. Той изказа благодарност на  хората и дарителите построили параклиса в чест на Паисий Хилендарски.
На  празника присъстваха кметът Вяра Церовска и нейните заместници, народният  представител  д-р Александър Александров, областният управител Ирена Соколова и кметове на населени места.
 „Скъпи жители и приятели, за пореден път ще покажем откъде е един от големите българи  – Паисий Хилендарски – от Кралев дол. Трябва да се повторя и трябва да се знае. Днес е един празник, в който за пореден път имаме възможност да почерпим от нашата история – гордост, самочувствие, достойнство. „И ний сме дали нещо на света, на вси славяни книга да четат“, сподели кметът Вяра Церовска и по традиция  направи дарение от книги на местното читалище.
Сред дошлите да почетат делото на Паисий беше и писателят-журналист Цанко Живков, посветил немалко години от живота си да отстоява и доразвива тезата, че коренът на Паисий Хилендарски е от Кралев дол. По традиция на празника беше раздаден и курбан за здраве.
Тази година се навършват 296 години от рождението на един от колосите в българската история и 256 години от написване на епохалния му труд „История славянобългарска”. Канонизиран е за светец с писмен акт на Светия синод на Българската православна църква през 1962 година.

И досега не е открит документ, за да се разреши въпросът, в кое село или град се е родил първият идеолог на Българското възраждане и народен будител – Паисий Хилендарски. Местните жители обаче се гордеят и вярват в твърденията, че Паисий Хилендарски е роден именно тук в Кралев дол.