Българското образование изостава от новите технологии и новите изисквания на европейския пазар, стана ясно на национална конференция за образованието в света на технологиите, която се провежда в Перник

За трети път Перник е домакин на национална конференция за образованието в света на технологиите. Важната тема събра на една маса представители на местната и изпълнителна власт, синдикати, директори, инспектори.

Както уточни домакинът директорът на ОУ „Св. Ив. Рилски“ в гр. Перник Бойко Свиленов това са всички инициативни хора, които работят за навлизане на иновативните методи в образованието.

107

При откриването кметът на община Перник Вяра Церовска отбеляза ,че задачата на всички присъстващи е изключително важна, защото новите технологии завладяват ума и времето на децата и училището ще трябва да догонва. Затова образователният процес трябва да се организират така, че технологиите да са в полза на всички и да се показва правилния път на младите.

В този дух областният управител Александър Александров отбеляза, че бъдещето е в дигиталната сфера и ако децата искат добро бъдеще трябва да са подготвени за него. Пред експертите председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева призна, че нормативната уредба ,държавните стандарти и учебните програми са вече остарели и трябва да се работи в посока как иновативната политика да намери място в образователната система. Защото след пет години търсените професии на европейския и българския пазар ще са други.

106

С малко закъснение , но все пак навреме в конференцията се включи заместник-министърът на образованието Диян Стаматов, който се извини със задачи свързани с организацията по провеждането на държавните зрелостни изпити. Заместник-министърът отбеляза, че темата на срещата е актуална, тъй като тази година, едни от тайните неща в зрелостните изпити ще е свързано именно с комуникационните технологии .

Организатори на събитието са основно училище „Св.Иван Рилски“ – гр. Перник, Съюз на българските учители и издателство „РААБЕ“ . Със съдействието на Министерство на образованието. Бойко Свиленов се обърна към заместник-кмета по култура и образование Севделина Ковачева с благодарности за подкрепата както и на целия екип от отдела, благодарение, на който е създадена организация гостите да посетят крепостта Кракра и Музея на минното дело.

В рамките на два дни лектори с доказан опит и практика в областта на информационните технологии в училище ще представят иновациите в образователния процес. Ще представят стратегия за ефективно внедряване на ИКТ в образованието и науката, какво е кибертормоз и какво трябва да знаем за него и др.