Месеци преди руския президент Владимир Путин да дойде в България, както се очаква на 3 март 2018г., от движението Русофили поискаха възстановяване на руски паметник в Перник.
Обществено обсъждане на идеите за възстановяване на паметник на починалите в Перник руски емигранти и белогвардейци и издигане на паметник на светите братя Кирил и Методий беше темата на организирано днес от община Перник обществено обсъждане по този повод.
Срещата се състоя в Конферентната зала в Двореца на културата и беше модерирана от зам.- кмета по образование и култура Севделина Ковачева. В работата й взе участие и главният архитект на общината Димитър Коев. Идеята за възстановяване на т. нар. Руски паметник в старото пернишко гробище е на Национално движение „Русофили“ (НДР). След оглед на паметника от две работни групи от Движението, съвместно със специалисти от общината и от Регионален исторически музей- Перник от НДР правят алтернативно предложение да се издигне нов монумент в памет на емигрантите белогвардейци, живели в Перник и допринесли за неговото развитие.
Според представителите на НДР, участвали в общественото обсъждане, старият паметник е много амортизиран, а облагородяването на подстъпа и пространството около него ще отнеме сериозен ресурс, но на следващата година ще се наложи отново там да се почиства от храсти и треви.
Становище на Регионалния музей -Перник за възстановяване на стария Руски паметник представи директорът на музея Венцислава Крумова. Тя изтъкна поредица от доводи и аргументи за значимостта на паметника и за важността той да бъде възстановен там, където е издигнат през 1930 г. „От руси за руси“, както е пишело на чугунена плоча, монтирана на монумента.
„Всеки, който познава историята на Перник е наясно с ролята на дошлата след 1918 г. руска белогвардейска емиграция за развитието на града„, каза Крумова. Тя припомни, че града се формирала активна руска общност, но и това, че всъщност Мини Перник са осигурили подслон и препитание на руските емигранти, както и възможност да се самоорганизират.
Становището на музея категорично беше подкрепено от всички специалисти и граждани, взели участие в обсъждането. Арх. Коев обясни, че искането на представителите на НДР да се издигне паметник в памет на белогвардейците в централната градска част не може да бъде удовлетворено, тъй като зоната попада в територия, където беше осъществен проект за зелена и достъпна градска среда и според европейските изисквания там не може да се прави нищо поне 5 години. Беше направено предложение в случай, че бъде одобрен проект за нов паметник на белогвардейците, той да се намира в района на кварталите „Куциян“ и „Хумни дол“, където преобладаващо са живели белоемигрантите. Изразено беше и становище, че всъщност най-добрия паметник в тяхна чест би бил постоянно действащ параклис, защото те идват в Перник със свои свещеници и имат свой църковен хор, а паметникът в гробището е в памет на починалите техни сънародници, както в Перник, така и по пътя на емиграцията. От НДР настояха, че трябва да се направи такъв паметник на достъпно място, който ще позволява край него да се извършват различни ритуали.
Изразените на обсъждането мнения и становища ще бъдат обобщени и предадени на главния архитект, информира зам. кметът Ковачева.
По идеята за паметник на светите братя Кирил и Методий становища не бяха изразени. Но в резултат на обсъждането се появи предложение в града да се направи параклис, посветен на светите равноапостоли и славянобългарски просветители, създатели на азбуката, която ползват и руснаците и той да бъде и в памет на починалите в Перник белоемигранти.