Дърво на 5 млн. години носи щастие в Перник

Подземният минен музей в Перник е уникален за Балканския полуостров. Разположен е в две от запазените галерии на първия подземен рудник, който е работил от 1891 до 1966 година. 

Изключителното място от 2013 г. е част от 100-те национални туристически обекта. На Балканите няма друг подобен музей, а в Европа има само още четири такива. Музеят представлява истинска мина, която вече не функционира. Дължината на галериите е 630 метра, а посетителите навлизат дълбоко под земята. В дългите коридори има много ниши, в които са разположени около 30 експоната, показващи развитието на минното дело в България. В началото нишите, които се редуват от ляво и от дясно, пресъздават най-старите методи на въгледобив и следват в хронологичен ред. В края на музея са представени най-съвременните машини и методи на укрепване на галериите.

До входа на музея  се вижда запазено вкаменено дърво, което е на повече от 5 милиона години. Наричат го „дървото на щастието“ – миньорите са имали традиция да го докосват на влизане в подземията и са вярвали в това, че то ги пази от беди и злополуки.

В музея е изложен истински електрически локомотив от 1925 г., с който миньорите са се придвижвали в галериите. По цялото протежение на тунелите има изградени линии, подобни на трамвайните, ала много по-тесни. Платформата с дървена бъчва поражда хитри усмивчици, но се оказва, че това е буре за вода, а не за вино – заради условията в рудниците работниците е трябвало да пият по 5-6 литра вода дневно.

Из галериите са поставени  различни предмети, използвани за работа от миньорите – ъчни колички, тарги, специални карбидни лампи за осветление от началото на миналия век, различни машини, както и макет на кон в реален размер.

До 1922 г. в пернишките рудници са работили 350 коня, от които близо две трети – изцяло под земята. Това, което днес е мултимедийната зала на музея, всъщност е било подземна конюшня, разположена на 50 метра под земята

Снимка: Марица

В една от камерите се вижда иконостас на небесния покровител на миньорите Св. Иван Рилски, с когото е свързана една от най-старите легенди за „Старите рудници“.

Легендата: Свети Иван Рилски разкрил черното злато

Според легендата св. Иван Рилски се явил в съня на един човек и му посочил мястото до Перник, където са изградени бъдещите мини, казвайки: „Отидете и започнете да копаете. Ще откриете черно злато”. Човекът разказал за съня си и според историята така били открити пернишките залежи на въглища.

Разказват, че човекът, който видял „черното злато” в съня си, е казал: „Познах го! Това е св. Иван Рилски, който дойде да ни спаси”. Оттогава миньорите вярват, че светецът е техният небесен покровител.

Мястото, където е поставен иконостасът, е избрано точно заради връзката му с духа на св. Иван Рилски. През 1903 година там се случва инцидент и група миньори са затрупани по време на работа. Легендата разказва, че когато въглищните пластове ги затрупват, те виждат светлина и беловлас старец, който успява да ги спаси от гибелта. За тези хора това несъмнено е духът на светеца. Малко след този инцидент самите миньори настояли да се чества празника му.

Иконостасът се намира в малка камера на музея, а над него е изписан и миньорският призив „Бог на помощ“.

Източник: Марица.бг