Световно известният италиански художник Албино Пити направи невиждан пърформанс с деца в Перник

Световното съвременно изкуство влезе в Галерия „Любен Гайдаров“ в Перник. Привнесе го известният в цял свят италиански художник Албино Пити. Не само с четка и цветове, чрез своите картини, но и чрез музиката, пеенето, рисуването – всички изкуства бяха вплетени в един своеобразен пърформанс, чиито автор големият Албино Пити може само да сътвори. Така да оползотвори пространството излизайки извън рамките на стандартите и да го запълни със съдържание, доставяйки наслада на очите, ушите и най-вече на душата.

131

Акцентът в изложбата тематично назована „Така сме“ са децата, обяви авторът. Затова той ги е поканил да бъдат част от пърфоманса и да творят под негови напътствия.

При откриването маестро Пити сподели пред публиката свои откровения: как е започнал с класическото изкуство, но при него емоциите се губят и се насочва към експресионизма. Как е срещнал венецуелския фотографа Педро Трибизон на кукерите в Перник и го поканил за общия му проект тук. Италианецът откровено заяви, че въпреки владеенето на пет езика все още не може да се пребори с българския.

132
При откриването в присъствието на посланиците на Италия и Венецуела кметът Вяра Церовска поздрави твореца , художника и педагога Пити, и подчерта, че неговите творби са обходили четири континента в над 500 изложби. Церовска приветства и неговата съпруга Дафинка Константинова и разкри, че тя е съдбовно и емоционално свързана с Перник, тъй като нейният баща е бил сценограф на Пернишкия театър.

134
Своята енергия от картините талантливият Албино Пити придаде на гостите. Той сътвори една емоционално вечер, в която беше главният герой. Артистичният италианец се включи с лекота в репертоара на камерния смесен хор към Двореца на културата и изпълни заедно с тях Хора на евреите от операта „Набуко“ на Верди. Наблюдаваше с интерес изпълнението на Дуо“Балкански барок“ и рисуваше с децата.

Прожекциите на кадри с маестрото как твори с цветове и пространства допълваха интериора. Не само ценителите на изкуството могат да оценят това, което видяха, защото емоцията стигна до сърцата на всички.