Всичките 378 ученици от ромското 9-то училище в Перник се включиха в „Работилница за мечти“

Всичките 378 ученици в 9-то ОУ „Темелко Ненков“ бяха включени в проекта „Работилница за мечти“ и участваха активно – обяви директорът на учебното заведение Марин Никодимов  на заключителната пресконференция, в която участва зам.-кметът по култура и образование Севделина Ковачева и координаторът Лозка Симеонова. Проектът се реализира съвместно с Община Перник и в партньорство с фондация П.У.Л.С. Неговата стойност е 157 884,50 лв , а усвоените средства са 139 357,57 лв.
Участниците в проекта бяха приветствани от зам.-кмета Севделина Ковачева за успешното му приключване и огромния брой ангажирани деца.

„На този проект е добре да гледаме като една съвкупност от различни инициативи, които не само подпомагат образованието в училище, ами го и надграждат. Аз се надявам, че Община Перник ще бъде партньори и по други подобни проекти, въпреки трудностите, защото те са изключително полезни и в помощ на всички ученици“, посочи Севделина Ковачева.
Сред специфичните цели на проекта бяха – подобряване на условията за равен достъп до училищно образование чрез прилагане на модел за превенция на ранно отпадане и повишаване на качеството на образованието, насочено към функционалната грамотност на ученици от етнически малцинства.
„В проекта беше засилена мотивацията на ученици и родители за участие в образователния процес чрез изграждане на клубове за извънкласна и извънучилищна дейност, както и преодоляване на негативни обществени нагласи, основани на етническия произход . Бяха проведени редица мероприятия с участието на цялата местна общественост“ , коментира Никодимов.
„Проектът „Работилница за мечти“ беше наша рожба, защото вътре бяха заложени неща, които ние от дългогодишната си практика с ромски деца сме правили и знаем, че работят“,  сподели Никодимов.
В рамките на проекта е изготвена картотека, включваща 50 ученици от социално слаби семейства и застрашени от отпадане. Осигурени са раници, учебни помагала и пособия отново на  50 ученици от социално слаби семейства, с неизвинени отсъствия и застрашени от отпадане
Направен е списък за 9 месеца с ученици, насочени към корекционна работа с психолог.
Проведени са 64 часа консултации на психолог с деца , застрашени от отпадане- от октомври 2016 до юни 2017 по 2 ч. седмично.  Беше организира и маратон по четене по случай Ден книгата- 23 април. Направена е и  facebook страница на проекта, която периодично се обновява и популяризира всяка дейност, проведена в изпълнение на проекта.