Бурни дебати се развихриха при обсъждането на програмата за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територия на община Перник. В крайна сметка споровете приключиха с конкретни предложения от страна на граждани , които ще бъдат взети под внимание от страна на експертите в общината преди наредбата да бъде предложена на общински съвет. За целта заместник-кметът по икономическа политика и евроинтеграция Денислав Захариев даде срок от една седмица текстовете да бъдат прецизирани. Така беше направена крачка напред към реален диалог между община и граждани.
Безсмисленият спор, в началото на обсъждането, беше продиктуван от недоволството на представители на Сдружението“Дай лапа“ за това, че не са участвали в изготвянето на самата наредбата, уповавайки се на законови положения. В отговор на нападките заместник-кметът Денислав Захариев обясни ,че текстовете са изпратени да всички заинтересовани страни , публикувани са на сайта на общината и в местни медии. За целта е насрочено и публичното обсъждане, за да се чуе мнението и да се прецизират текстовете, така че да има конкретни резултати, които да задоволят всички страни по проблема.
Зам.-кметът не скри разочарованието си ,че това което е виждал преди в приюта не отговаря на изискванията и че има пропуски в сега в действащата наредба . Затова са включени и нови моменти, като създаване на регистър на безстопанствените кучета и посочване на санкции. Има вече и разпоредба касаеща умрели четириноги.
В словесната престрелка се включиха и журналисти, които настояха да чуят конкретни предложения, а не да се спори безсмислено . Разгорещените страсти успокои заместник-председателят на ОбС Перник –Милан Миланов. Той подкрепи казаното от ресорния заместник-кмет, че документът не е в окончателния вид и крайното решение ще вземе общинският съвет. Миланов увери , че когато влезе за обсъждане в работната комисия ще покани представители на неправителствените организации.
По време на разговорите бяха направени няколко предложения към зам.-кмета Денислав Захариев. Сред тях са обявяване на гратисен период за безплатна кастрация на всички кучета. В рамките на една година всички стопани на кучета в общината да имат възможността да не заплащат за интервенцията. Освен това се поставиха условия за по-крути мерки и спазване на наредбата, защото не са малко децата и майките пострадали от агресивни кучета.
Възрастна жена поиска намаляване на данъка за пенсионери, които се грижат за кучета, но представители на неправителствената организация изказаха обратно мнение. Сред предложенията имаше и такива за организиране на кампания по селата за кастрация и ако се наложи присъствие на мобилна група, която на място да поставя чипове на четириногите.
Самият Денислав Захариев сподели, че в общината постоянно постъпват жалби от перничани, които са пострадали или ухапани от куче. На срещата стана ясно, че община Перник все още не е избрала фирма, която да кастрира и чипира кучетата ,тъй като явилите са кандидати не отговарят на изискванията и предстои старта на нова процедура.
Зам.-кметът Денислав Захариев се надява новата фирма да подхожда по отговорно за в бъдеще. В дискусията взеха участие и представители на НПО от Велико Търново, които споделиха своя опит.