Водещ за кметския екип на община Перник е проектът за интегриран градски транспорт и реализирането му ще даде нов облик на транспорта в Перник. Това каза в интервю за БТА ресорният заместник-кмет Денислав Захариев. Очаква се догодина Перник да получи 15 нови автобуса на втечнен метан клас Евро 6 по програмата „Региони в растеж“, които ще обслужват най-натоварените и най-дълги линии в града, посочи той.
Провеждането на обществена поръчка, каквато не е имало 11 години, ще наложи контрол, ред и правила в транспорта в община Перник, коментира Захариев. Той увери, че обществената поръчка ще бъде факт до края на годината. При избора на нови изпълнители по маршрутите, освен висок клас на автобусите, ще бъдат заложени и критерии „най-ниска цена на билета“, „отстъпка в картите“, заяви Захариев.
По думите му сега ценообразуването е свободно, а общинската администрация още през 2006 г. е загубила механизма за въздействие върху стойността на билета за градски транспорт. Превозвачите пък не смеят да инвестират смело, защото линиите се дават за едногодишен срок с временни договори, твърди Захариев.
Според Захариев местната власт се е отказала от обновяване на тролейбусния транспорт поради обстоятелството, че автобусният е по-бърз и мобилен. По думите му такава е била и препоръката на консултантите при изготвяне на проекта за техническа помощ.
Община Перник е в борд заради огромни задължения, изпълнява оздравителна програма и едва ли би могла да отдели средства за безплатно пътуване на най-възрастните граждани, каза още ресорният заместник-кмет. Сега пенсионерите в Перник пътуват срещу 26 лв. месечно за една линия, редовна карта за градския транспорт за една линия струва 35 лв. Превозвачите не издават тримесечни, шестмесечни и годишни карти, няма и карти за цялата градска мрежа. Цената на билета за еднократно пътуване в областния център поскъпна от 0,80 лв. на 1 лв. от 10 април.
Следва цялото интервю:
Въпрос: Защо Перник не можа да се пребори за европейски средства за обновяване на тролейбусния транспорт? Перничани са акционери в този транспорт, понеже тролейбусната мрежа е изградена със самооблагане от техните пари и като такива имат право на по-детайлна информация.
Отговор: Перник се пребори за европейски средства. Перник има спечелен проект за 9 млн. лв., но той не касае тролейбуси, а автобуси на втечнен метан. Те са по-бързи като транспорт и нямат ограничения в маршрутите, както тролейбуса, който върви само по линия с жици.
Модерният автобус може да изпълнява както градски, така и междуселищни, или всякакви други курсове, които Общинският съвет, общината и гражданите преценят, че са необходими. Възможно е да се удължават, да се скъсяват линии – нещо, което при тролеите няма как да се случи. Затова консултантите, когато са изготвяли проекта за техническа помощ далече преди Вяра Церовска да стане кмет и аз неин заместник, са написали препоръка за преминаване от тролейбуси на автобуси.
Впоследствие общинската управа и Общинският съвет решиха, че община Перник ще кандидатства по програмата „Региони в растеж“ с проект за интегриран градски транспорт, който включва закупуване на подвижен състав 15 автобуса на втечнен метан. Новите автобуси са клас Евро 6 и ще се доставят през 2018 г.
Въпрос: При поскъпването на цените на билетите от 10 април превозвачите обявиха, че Перник е едва ли не последният град, в който билетът в градския транспорт става 1 лв. Оказа се, че не е вярно. В Ловеч, Кърджали, Велико Търново и Ямбол еднопосочното пътуване е 0,70 лв. В Пазарджик, Благоевград, Хасково и Сливен билетите за градски транспорт са 0,80 лв. Враца все още държи рекордната цена от 0,60 лв. Дори в Бургас е по-евтино, когато се ползва електронна карта. Как местната власт в Перник загуби механизма за въздействие върху стойността на билета за градски транспорт?
Отговор: Община Перник е загубила механизма още през 2006 г., когато при тогавашния кмет Антоанета Георгиева е проведена последната обществена поръчка. Тя обаче е обжалвана и не е влязла в сила. След това два мандата на следващия кмет обществена поръчка не е провеждана.
Именно в една обществена поръчка може да се заложи критерий „най-ниска цена на билета“. Сега ние година и половина се опитваме да сложим ред. Въпреки твърденията на някои общински съветници дебело подчертавам, че Перник има актуализирана транспортна схема, приета с пълно единодушие от Общинския съвет в края на ноември миналата година. Благодарение на тази актуализирана транспортна схема, в която знаем колко са курсовете, линиите, на кои часове са, общинската администрация работи по провеждане на обществена поръчка, която до края на годината ще бъде факт и ще се изберат нови изпълнители. Част от критериите за избора им, освен високия клас на автобусите, ще бъде и най-ниската цена на билета. Това ще реши проблема, защото към дадения момент ценообразуването е свободно.
Въпрос: Защо превозвачите в Перник издават само едномесечни карти и отказват да издават такива тримесечни, шестмесечни, годишни? Оказва се, че пътуването в София с годишна карта за цялата градска мрежа, която е на стойност 365 лв., или разделено по месеци излиза 30,42 лв. на месец., е по-евтино от едномесечната карта за една линия в Перник, струваща 35 лв. от 1 май?
Отговор: Много важно е да отбележим, че Перник по никакъв начин не може да се сравнява със София. В столицата приходите от билетите влизат в общинско предприятие. То има свои автобуси, както и договори с външни превозвачи, на които се плаща на километър. Така че те си събират приходите и след това ги преразпределят. Затова сравнението Перник – София не е възможно. Преди години се опитахме да направим нещо подобно, но бяхме спрени. Сега имаме тази възможност, но въпросът е това ли е добрият модел, защото в София цената на билета е 1,60 лв.
Отново проблемът опира до липсващата обществена поръчка, която да зададе ясни правила и критерии, да се регламентират и отстъпките в картите. Ние не сме магьосници и не можем за година и половина да решим всички проблеми на Перник. Мисля, че има подобрение относно контрола и курсовете. Това можем да направим към момента.
Въпрос: Твърдите, че Перник не може да се сравнява със София, но да го сравним с Монтана, където възрастните хора над 70 г. пътуват безплатно в градския транспорт от 1 април до 31 декември. По данни от публикации в пресата това струва на общината 25 000 лв. В Перник цената на пенсионерска карта за една линия е 26 лв. Толкова ли не може община Перник да задели 25 000 лв. в полза на най-възрастните си граждани?
Отговор: Община Перник е в борд, ако мога да използвам този израз, изпълнява оздравителна програма. Нашите приходи и разходи се гледат всяко тримесечие и са сложени в много строги рамки, защото общината има да връща огромни задължения. Убеден съм, че трябва да се помага на възрастните хора и на учениците и това е нещо много хубаво, но не съм сигурен, че в момента можем да си го позволим. Да се надяваме, че при успешно провеждане на оздравителния план, когато успеем да стопим тези задължения, в идните години това ще може да се случи.
Въпрос: Наскоро общината преведе 25 000 лв. за нова информационна система на общинските съветници, освен това разходът не беше предвиден.
Отговор: Това беше решение на общинските съветници, което сме длъжни да изпълним.
Въпрос: Проектът за интегриран градски транспорт беше обявен като приоритет на настоящия кметски екип преди влизането му във властта. Какво се случва с него след близо две години, в които управлявате?
Отговор: В момента проектът за интегриран градски транспорт е на етап оценка в междинно звено и в МРРБ като управляващ орган. За мен това е един от водещите приоритети, който ще ни позволи да имаме модерна система за таксуване. Извън общинските автобуси с такава система ще бъдат снабдени всички превозни средства, изпълняващи курсове по общинската транспортна схема. Ще бъдат монтирани модерни табла на спирките, както в София, които да казват къде са автобусите, ще осъвременим нашия автобусен парк и община Перник да придобие 15 автобуса, ще можем да отремонтираме и депото, което ще бъде и дом на тези автобуси. Това е много хубав проект, който ще даде нов облик на транспорта в Перник. Общинските автобуси ще пътуват по най-дългите и натоварени четири линии в града – до кварталите „Тева“, „Изток“ и спирка Кралевски път.
Въпрос: Вие положихте много усилия за регулярност на транспорта по линията Перник – София. Определено има резултат, но все още се пропускат курсове и извън пиковите часове понякога хората чакат доста дълго. Какво предвиждате в тази посока?
Отговор: Много стриктно продължаваме да контролираме частта, която е от Перник, защото линиите между Перник и София са поделени на две – едната част се възлагат от община Перник, другата – от община София. Върху тези линии, които са на община Перник и се изпълняват от наши превозвачи, се опитваме да осъществим много стриктен контрол – да си спазват разписанията, да се издават билети.
Но голямото решение за всички линии е провеждане на обществена поръчка. Това ще сложи и контрол, и критерии, и правила. Една обществена поръчка ще даде и сигурност на превозвачите, които в голямата си част са пернишки фирми, че от три до пет години те ще изпълняват съответната линия и ще могат да инвестират, да купят нови хубави превозни средства. В момента и те не инвестират смело, защото линиите се дават за едногодишен срок с временни договори.
Източник: БТА