Нова музикална програма подготвят от Духовия оркестър към Двореца на културата в Перник за големия концерт по повод отбелязването на 60-годишнината на културната институция в града, която ще бъде отбелязана на 28 февруари, съобщи КТ Кракра.
Духовият оркестър е един от запазените знаци на Перник, изнесъл първия си концерт още в началото на 20-ти век, тази година ще отбележи 115 години от създаването си с грандиозно честване. Духовият оркестър е устоял на времето благодарение на вярната пернишка публика, която всеки път изпълва концертната зала.
Репертоарът на състава е изключително богат. Той включва класически пиеси от български и световни автори, народни песни, характерните за духовите оркестри маршове и хора, евъргрийни и джаз.
Как и кой създаде пернишкият духов оркестър?
През 1901г., мината в Перник навършила 10 години. Във връзка с това, ръководството възложило на техника Боян Димитров, който бил популярен с музикалните си умения, “да образува музикален състав”. Той извършва истинско апостолско дело – среща се с капелмайстора на ІІ Струмски полк в Радомир, отива в София и се среща с чехите Венцислав Кауцки и Кубичек. В Перник и околните села Боян Димитров обхожда домовете на всички, за които се знае, че свирят на някакъв инструмент. През есента на същата година музикалният състав е сформиран и прослушан от помощник директора на мината – инж. Франц Скричка и средния техник Тома Нелибе. Ето имената на първите изпълнители:
Боян Димитров – китара, мандолина, флейта (среден техник)
Спас Николов – мандолина (железничар)
Дойчин Иванов – флейта и пиколо (завеждащ “Градини и паркове”)
Петър Великов – цигулка (машинист)
Мирчо Андонов – цитра (майстор – ковач)
Иван Келчев – цитра (магазинер)
Генчо Генчев – пиколо (шлосер)
Иван Веселинов – флейта (шлосер)
Коста Димитров – мандолина (кондуктор)
Атанас Лилов – тамбура (кондуктор)
Тези десет души изнасят на 30 декември 1901 г. в салона на минната Дирекция вечеринка – концерт, отзвукът от която става причина след Новогодишните празници Минният съвет да вземе решение за основаване на постоянен оркестър. Отговорници са инж. Франц Скричка и Тома Нелибе. Със събраните от концерта 92 лв. се купува плат и “други потреби” с които се оформя сцената за следващия концерт на минния оркестър. През април 1902г., за Великден, оркестърът на мини Перник изнася своя първи концерт в състав:
Коста Михайлов – диригент
Цеко Цоков – кларинет и флейта
Никола Димитров – кларинет
Мишо Щипованина – кларинет и тъпан
Васил Траянов – флигорна, помощник диригент
Георги Янакиев – меден духов инструмент
Васил Вандрешек – свирил на четири инструмента
Йохан Вандрешек – свирил на четири инструмента
Васил Богданов – флигорна
Петър Казанджиев – виолончело
Асен Каракънев – цигулка
Георги Николов – контрабас
Това са имената на хората, основали в тогавашното село Перник първия в България цивилен професионален духов оркестър. Дълбок поклон пред тях – писалите историята на Перник и на музикалната култура на Родината ни!
През годините духовият оркестър постоянно се увеличава, развива се в симфоничен състав, който през 1950г. става Държавен Симфоничен Оркестър (през 1964г. ДСО-Перник е разформирован).
Leave a Reply
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.