„Нека загърбим тормоза, подигравките и омразата и да подадем ръка за приятелство“. Около тези думи се обединиха всички на откриването на 16-дневната кампания срещу насилието над жени в Перник. Генератор на инициативата, която тази година се провежда под патронажа на кмета на общината Вяра Церовска, е Фондация „П.У.Л.С.“.
Градоначалникът благодари за поканата и затова, че има възможност да бъде част от мащабната инициатива.
„Трябва да бъдем толерантни. Трябва да започнем решаването на проблемите от дома и от училището. Важно е младите хора да получават подкрепа . Всички трябва да бъдем добронамерени и отворени към света“, сподели кметът Вяра Церовска.
„Нека спрем насилието с уважение и любов, защото в противен случай ще загубим всичко. Мисля, че младите хора трябва повече да спортуват и да се забавляват, отколкото да враждуват“, допълни кметът.
По думите на психолога Екатерина Велева трябва да сме внимателни, да виждаме и да се съобразяваме с всички наши действия . „Ако станем малко по-добри, животът ще бъде по-лесен и по-хубав“, смята Велева и посочи че кампанията се организира за 27-ми път в световен мащаб .
На откриването специалистите и психолозите запознаха Вяра Церовска с дейността и работата на екипите във фондацията. Те споделиха за трудностите и случаите, с които се сблъскват всеки ден.
„Насилието не е неизбежно – може да бъде предотвратено. Срещу насилието не съществуват ваксини, лекарства или лечение. И няма дори една единствена причина това да се случва“, споделиха младежите от П.У.Л.С.
В рамките на 16-дневната кампания екипите на фондацията ще се срещат с ученици от пернишките училища. Включена е и работа на терен с уязвими групи за провеждане на анкетиране и предоставяне на информация срещу насилието. Тазгодишното глобално послание , което обединява хората по целия свят преминава под мотото „Код оранжево“.
Фондация „П.У.Л.С.” с инициативи за елиминиране на насилието
Стартират 16-те Световни дни за борба с насилие, основано на пол
От 25 ноември (Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените) до 10 декември, Денят на човешките права, 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пол са насочени към повишаване на обществената осведоменост и мобилизирането на хората навсякъде по света, с цел да допринесат за промяна. Навършват се 25 години от стратирането на кампанията започнала през 1991 г. и координирана от Центъра за глобално лидерство на жените. И тази година, кампанията на Генералния секретариат на ООН “Обединявайте за прекратяване на насилието срещу жените” приканва активисти да “Оцветят света в оранжево”, използвайки цвета определен от кампанията UNiTE, за да символизира по-светло бъдеще без насилие.
Екипът на Фондация „П.У.Л.С.“ стартира участието си в Световната кампания с Ден на отворените врати на 25.11.2016 г. Организацията бе посетена от Кмета на Община Перник- г-жа Вяра Церовска, която е патрон на тазгодишната кампания, представители на Регионална дирекция „Социално подпомагане”-Перник, Областна дирекция на МВР-Перник, Център за социална рехабилитация и интеграция-Перник, Център за обществена подкрепа към SOS Детски селища, Български хелзинкски комитет и др.. Посетителите имаха възможност да се запознаят с историята на 16-дни, насочени срещу насилието, както и с директните услуги и превантивни програми на Фондация „П.У.Л.С.” за подкрепа и сензитивиране на обществото с цел ограничане броя на пострадалите от насилие.
Фондация „П.У.Л.С.” ще се включи в Световната кампания със серия от събития на значими дати, които целят да поставят на дневен ред проблема насилие, възможностите за подкрепа на пострадалите.
На 26.11.2016 г. екипът предвижда да посети уязвими групи в гр. Трън и гр. Брезник, за да проведе изследвания за туберкулоза и да предостави информация за 16-дневната кампания на активизъм срещу насилието, основано на пол. На 29.11.2016 г. ще се отчетат резултатите и ще се продължи информационната кампания за домашното насилие.
На 28.11.2016 г. ще се проведат обучения в ПГЕМП „Христо Ботев“ – Перник по превенция на насилие и ще има кампания за набиране на нови доброволци за Младежки клуб „Да бъдем приятели“ към Фондация „П.УЛ.С.”.
На 30.11.2016 г. ще се състои работна среща с група от специалисти от Югозападен регион, работещи с деца и младежи, засегнати или в риск от сексусално насилие. Водеща тема в срещата е правото на детско участие на деца и млади хора, засегнати или в риск от сексуално насилие и как да се прилагат практиките на участие.
На 02.12.2016 г. се планира информационна кампания на доброволците от Младежки клуб „Да бъдем приятели“ по повод отбелязване на Световен ден за борба със съвременното робство. Те ще раздават на ключови за гр. Перник места материали, свързани с трафика на хора и как хората да се предпазят от попадане в такава рискова ситуация.
На 05.12.2016 г. – Международен ден на доброволеца ще бъде официалното откриване на Стая на доверието в V СОУ „П.Р. Славейков“ гр. Перник. Стаята ще бъде управлявана от доброволци на Младежки клуб ”Да бъдем приятели”, които ще бъдат търсени за помощ и подкрепа от учениците при случаи на насилие или други проблеми.
На 09.12.2016 г. кампанията ще завърши с Кръгла маса „Обединени срещу насилието“, на която ще се състои официално представяне и подписване на Регионален координационен механизъм за реакция при случаи на домашно насилие. На събитието ще участват водещи институции и организации – община, съд, прокуратура, полиция, социални служби, РИО и др.
В света една от всеки три жени е преживяла физическо или сексуално насилие през живота си. Данните за България сочат, че това е една от всеки четири жени. В Перник годишно над 300 души се обръщат за помощ с проблем насилие към програмите на Фондация „П.У.Л.С.”. Насилието може да се определи като пандемия на глобални размери. За разлика от болестите, обаче, извършителите и дори цели общества избират да извършат насилие – и могат да изберат да спрат. Насилието не е неизбежно – може да бъде предотвратено. Но това не е толкова лесно, както е премахването на вирус. Не съществува ваксина, лекарства или лечение. И няма дори една единствена причина защо всъщност това се случва.
Януари-Октомври 2016 г.
Общия брой клиенти за януари-октомври 2016: 247
Потърсилите помощ при нас са разпределени по следния начин:
- жени: 160
- мъже:20
- деца: 67
От тях
– стари клиенти на службата: 77 / жени-49; мъже –4; деца –24/
– нови клиенти: 170 / жени-111; мъже:16; деца: 43 /
Проведените консултации за януари-октомври са: 2 967
- дългосрочна терапия: 577
- краткосрочна терапия:452
- кризисни интервенции: 402
От тях:
– кризисни интервенции по телефон –104
– кризисни интервенции на клиенти на КЦ – 209
- фамилни и семейни консултации –43
От тях:
– семейни консултации на клиенти на КЦ – 14
- социална медиация – 1 493
От тях :
– социална работа и посредничество: 1 102
– работа с институции /работни срещи по случаи/: 83
– работа с институции /телефонни разговори по случаи/ : 308
Проблематиката, с която сме работили е различна:
- Физическо насилие: 99
- Психическо насилие: 124
- Сексуално насилие: 23
- Трафик: 5
- Риск от попадане в трафик-3
- Др.Пр.: 81 (родителстване; осиновяване; психична болест; загуба на родител и др.)
- Насилник- 3
Юридическа програма за клиенти, които не са настанени в Кризисен център:
- Брой юридически консултации: 141
- Клиенти: 60, от които нови:26
Дела:20
-10 по Закона за Защита от домашно насилие
-10 по Семеен кодекс
Статистика –
Кризисен център
/ 01.01-31.10.2016г. /
- Общ брой клиенти, ползвали услугата КЦ: 51
- От тях: жени:24 ; деца: 27
Общ брой нови клиенти, с направена оценка за настаняване през 2016 : 127
- От тях настанени : 48 клиента / 22 жени и 26 деца /
Общ брой проведени консултации на клиенти на КЦ : 1917
- Психологически консултации : 280
- Семейно консултиране : 14
- Кризисни интервенции на клиенти на КЦ-209
- Социална медиация : 1414
От тях :
– социална работа и посредничество: 1 071
– работа с институции /работни срещи по случаи/ :81
– работа с институции /телефонни разговори по случаи/ :262
Юридическа програма:
/ на клиенти на КЦ /
- Брой и вид юридически консултации: 59
Клиенти: 18, от които нови: 16
Дела: 4
-2 по Закона за Защита от домашно насилие
-2 с частен наказателен характер
Коментирай директно тук: