
ВиК – Перник излезе с официална позиция относно режимното водоподаване във високата зона на Радомир, като посочва, че основните причини за затрудненията са амортизиран довеждащ водопровод, значителни загуби на вода и скрити аварии.
От дружеството подчертават, че през последните години са реализирани инвестиции за над 28 милиона лева, включително проекти по „Водния цикъл“ и реконструкция на водопроводни участъци, което значително е намалило загубите на вода. Въпреки това, техническите проблеми в мрежата продължават да затрудняват нормалното водоснабдяване, а възстановяването на пълната функционалност изисква допълнителни мерки и време.
Писмото на директора на ВиК Перник Борислав Иванов идва като отговор на изявлението на кмета на Община Радомир Кирил Стоев относно водния проблем в общината.
Причина за режимното водоподаване е амортизираният довеждащ водопровод от ПС „Крапец“ до напорен водоем за високата зона на Радомир. Освен това над 30% от подаваната вода се губи поради сериозна корозия и течове.
Скритата авария след ремонтните дейности
След отстраняването на авария на ул. „Батенберг“ № 66 на 17 февруари нивото на вода в резервоара е започнало да пада драстично. От ВиК дружеството твърдят, че е възникнала неоткрита авария, която затруднява пълненето на резервоара и налага режима.
Ремонт на помпата в ПС „Сиреняците“
От ВиК съобщават, че ремонтът е завършен, но монтажът изисква подходящи климатични условия и не може да се извърши веднага. За монтирането ще е необходим кран и специализирана техника, а процесът ще отнеме няколко дни.
Решение:
ВиК предлага изграждане на нов водопровод по метода „тръба в тръба“, за да се намалят загубите. От дружеството подчертават, че допълнителни инвестиции в мрежата са отговорност и на държавата, и на общината.
Ролята на общината и ВиК
Според ВиК, кметът на Радомир има ангажимент да търси финансиране за ремонт и модернизация на ВиК мрежата, съгласно Закона за водите.
От ВиК настояват за съвместни усилия между местната власт, държавата и дружеството за решаване на водния проблем.
Изводът:
Жителите на Радомир могат да очакват временно запазване на водния режим, докато бъде открита и отстранена скритата авария, а ремонтираната помпа бъде монтирана. ВиК подчертава, че дългосрочното решение изисква допълнителни инвестиции и реконструкция на водопроводната мрежа.
Прилагаме писмото от директорът на ВиК Перник, адресирано до областния управител на Перник и кмета на Община Радомир :
„ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ”ООД Перник
Изх.№……………………. гр. Перник, ул.”Средец” №11
………………………..2025 год. е-mail:vik_pernik@abv.bg
тел: 076 / 64-98-15
факс: 076 / 64-98-31
ДО
Г-Н КИРИЛ СТОЕВ
КМЕТ НА ОБЩИНА РАДОМИР
2400 ГР. РАДОМИР ПЛ. „СВОБОДА“ № 20
КОПИЕ ДО
ЛЮДМИЛ ВЕСЕЛИНОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА АВиК – ПЕРНИК
Относно: Режимно водоподаване във висока зона на гр. Радомир
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТОЕВ,
Съгласно клаузите на договор от 11.03.2016 г. (в сила от 01.04.2016 г.) между Асоциацията по ВиК (АВиК) и „ВиК” ООД гр. Перник, изградените и въведени в експлоатация водоснабдителни и канализационни системи, ВиК активи, публична държавна собственост и публична общинска собственост по смисъла на Закона за водите находящи се на територията на област Перник, се предоставят от АВиК на ВиК оператора за стопанисване, поддържане и експлоатация.
Задълженията на ВиК оператора за инвестиции в публични ВиК активи са изрично посочени в чл. 7.3. Задължително ниво на инвестициите на договора, сключен по реда на ЗВ, между АВиК – Перник и „Водоснабдяване и канализация“ ООД, гр. Перник, като размерът на задължителното ниво на инвестициите по договора е не по-малък от 4 223 000 лева без ДДС (за 15-годишен срок на договора).
През последните 5 години „Водоснабдяване и канализация“ ООД Перник реализира два големи проекта – по т. нар. „Воден цикъл“ , стойността на който за гр. Радомир е над 14 000 000 лв. с ДДС и реконструкция на довеждащ водопровод от ПС „Опалово“ до резервоар ниска зона също на стойност 14 000 000 лв. с ДДС. Въпреки че по втория проект изпълнението още не е готово и само 90% от трасето е пуснато в експлоатация, загубите на вода за града намаляха драстично – от 89% на 77%. Очаква се след приключване на строителните дейности те да намалеят още. Благодарение на тези проекти гр. Радомир нямаше проблеми с водоподаването през миналия летен сезон, въпреки че той беше рекордно сух, както за цялата страна, така и за област Перник. Освен тези инвестиции на обща стойност над 28 000 000 лв друг фактор, който повлия за намаляване на загубите, е и инвестицията, която беше финансирана през община Радомир и се осъществи в началото на 2024 – та година за реконструкция по водопроводната мрежа на ниска зона на града.
Реализирането на инвестиции в публичната ВиК инфраструктура със собствени средства на ВиК операторите рефлектира пряко върху цената на ВиК услугите, което може да надвиши значително границата на социална поносимост.
В тази връзка, за запазване на социалната поносимост на цената на ВиК услугите е целесъобразно да се търсят всички възможности за бюджетно финансиране (държавния и общински бюджет), Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и други източници от собствениците на публичната ВиК инфраструктура – държавата и общините.
Съгласно разпоредбите на чл.10, ал.2. от Закона за водите, политиката, свързана с дейностите по експлоатация, изграждане, реконструкция и модернизация на водностопански системи и съоръжения – общинска собственост, се осъществява от кмета на общината.
След проведена среща с Вас в началото на 2024 г. Ви изпратих писмо, в което Ви информирах за проблемни трасета и участъци. Едно от тези трасета е довеждащият водопровод от ПС „Крапец“ до напорен водоем с V=1250 m3 (за висока зона на гр. Радомир). За осигуряване на разрешените водни количества (указани в т.5 в публичното обявление) по тази водопроводна система при възникване на аварийна ситуация е необходимо да бъдат предприети действия за реконструкция на довеждащия водопровод. Над 30 % от подавана питейна вода по тази система изтича по амортизирания довеждащ водопровод и тя е единствена алтернатива за осигуряване на вода за питейно – битово водоснабдяване на населението на гр.Радомир и населени места в общ.Радомир, при възникване на аварийна ситуация. Водопроводът е стоманен с размери от ф300 до ф320. Дължината му е около 18 км. Предлагаме, докато не се използва, да бъде изграден водопровод по метода тръба в тръба като минималния диаметър, който трябва да се изгради, да бъде ф 250 РЕ.
Поради факта, че този водопровод е стоманен и не се експлоатира от края на 2019 г., той е силно амортизиран и корозията по вътрешността му се е увеличила значително, защото е останал празен. При пускането му в експлоатация от 27.12.2024 г. загубите по него се увеличиха драстично. От водоизточник „Врелото“ се подава максималното количество вода, което може да премине през съоръжението, но до достигане до напорен водоем с V=1250 m3 (за висока зона на гр. Радомир) това количество се губи и не е достатъчно, за да обезпечи абонатите в тази зона. За три дни нивото на вода в резервоара пада и се налага спиране на водоподаването съгласно обявения от Вас режим, за да се напълни резервоара до максималния му обем. Това е причината да се въведе режимното водоподаване, а не липсата на развалената помпа в ПС „Сиреняците“. В годините назад водата за висока зона е идвала само от „Врелото“ и ПС „Крапец“ и не се е налагало подаване от ПС „Сиреняците“, без да се налага режимно водоподаване. Сега малката помпа на ПС „Сиреняците“ допълва водните количества към висока зона и въпреки това водата не достига.
След отстраняването на авария на ул. „Батенберг“ № 66 на 17.02.2025 г. и пускането на водата, нивото в резервоар висока зона започна да пада драстично. Екипите на Дружеството обходиха цялото трасе на зоната, но не беше открита силна авария, която да е причината за това драстично увеличение на водопотребление. Това означава, че има скрита авария, възникнала след пускането на водата. Това е причината за по-честото спиране на водата. Намирането на такава авария е много трудно, но уверявам, че екипите на „Водоснабдяване и канализация“ ООД Перник работят по локализирането й.
Ремонта на помпата на ПС „Сиреняците“ е приключил. Фирмата, която извърши ремонта, прави последни тестове и в рамките на тази седмица ще бъде осъществен транспорта й до обекта. Тази помпа не беше ремонтирана веднага след демонтажа й през месец септември 2024 г. защото всяка от запитаните фирми дава до 3 месеца гаранция. Ако беше ремонтирана тогава и чак сега помпата беше монтирана във водоизточника, няма гаранция, че ще заработи. Отделно от това едно такова съоръжение, което вече веднъж е използвано и по него е минавала вода, остане в склад без да бъде въведено веднага в експлоатация, може да се амортизира и да не може да проработи при последващо въвеждане в експлоатация.
Монтажът на тази помпа е труден и няма да бъде осъществен веднага след доставката й. Това не е помпа, която само трябва да бъде монтирана на сухо в помпена станция. Тя е потопяема помпа, която е с дължина над 5 метра и тегло, което не позволява монтаж без наличието на кран, който да я спусне в кладенеца. Тя се монтира хоризонтално в кладенец, от който водата не може да бъде изпомпана на 100% и екипите на „ВиК“ – Перник трябва да работят в ниво на водата над 30 см. Поради големите размери и тегло на помпата монтажът и отнема няколко дни при добра организация. Няма как този монтаж да бъде осъществен при минусови температури. При първа възможност и подходящи климатични условия ще бъде направена организация за монтажа й. Приложената снимка е от монтажа на малката помпа във водоизточника, който отне два дни при условие, че се осъществи в топло време, помпата е два пъти по-малка и не се налага демонтаж на друга помпа.
Демонтираната помпа също няма да бъде ремонтирана веднага след демонтажа й поради гореспоменатите причини.
С УВАЖЕНИЕ,
ИНЖ. Б. ИВАНОВ
УПРАВИТЕЛ
”ВиК” ООД, ГР.ПЕРНИК