За екологичния преход сме се доверили български и международни експерти с опит във въвеждането на иновации в производството на енергия, казва изпълнителният директор на дружеството
– От няколко месеца сте директор на „Топлофикация Перник“, много ли сте предизвикателствата, имайки предвид, че сте натоварени с финализирането на декарбонизацията на производството на енергия в дружеството, инж. Борисов?
– Аз съм част в последните няколко години от процеса на декарбонизация и постепенно премахване на въглищата от горивния микс. Преди да заема поста на изпълнителен директор, бях главен инженер на дружеството, което е една от най-важните позиции. Участвам активно в реализацията на тези планове.
Процесът по смяна на горивата с по-екологични е сериозен предизвикателство за нас, но сме решени да го доведем до края. „Топлофикация Перник“ няма как да съществува без да се трансформира. Нашата отговорност е да запазим работните места на хората в дружеството и да им осигурим заетост. Перник от години е не само миньорски град, а покрай минното дело е настанен и град на енергетиката, не планираме това да се промени!
– Върху кой нов проект сте съсредоточили най-вече усилията си в момента?
– След като пускането в експлоатация на първата ни когенераторна инсталация бе увенчано с успех, активно работим по строителството на втората. Считаме, че именно увеличаването на делата на природния газ в горивния микс е мярката, чрез която в най-близко бъдеще ще подобрим драстично екологичните показатели.
Колкото повече енергия от природен газ се произвеждаме, толкова по-малко ще стане необходимостта от създаването на въглища. Вече показваме, че можем да работим без тях извън отоплителния сезон. Постепенно, довеждайки до крайните ни инвестиционни проекти, ще стигнем и стигнем до там, за да не използваме въглища през целия отоплителен сезон, а само при сериозно застудяване и аварии, а в един момент и до пълното им елиминиране от горивния микс.
– Кога очаквате да внедрите във втората експлоатация . когенераторна инсталация?
– Това трябва да се случи в края на 2025 година или в началото на 2026 година.
– Обявите, че се заемате с рекултивацията на стария сгуроотвал и изграждането на нов. Има ли напредък по проекта, защото това също е много важно за подобряване на екологията в Перник?
Вторият етап на рекултивацията на бившия сгуроотвал „7 септември“ е напълно завършен и вървим напред. По изграждането на новия сгуроотвал „Кудин дол“ успешно се финализира етап 2 и в началото на следващата година се заемаме с етап 3.
– През годините вашите предшественици на директорския стол в „Топлофикация Перник“ са споменавали, че ще използвате и биогорива, а не само природен газ. Ще реализирате ли и този проект?
– Да, не сме се отказали. В момента усилено се работи по изграждането на модерна инсталация за обработка и следващо оползотворяване на биогориво с 0% въглеродни емисии. До момента това е най-иновативният проект.
Работим активно по план за декарбонизация на производство на енергия в Перник. Надяваме се всичките ни проекти да бъдат реализирани гладко и без излишни спънки. Доверихме се не само на български специалисти, но и на международни експерти с опит във въвеждането на подобни иновации в производството на енергия./24 часа
Коментирай директно тук: