Навръх Деня на народните будители, Държавният архив на град Перник показва съвременни будители, които оставят своята следа в развитието и съхранението на българската култура и традиция. Едно от тези имена е на Василка Николова, представена в рубриката „Съвременни будители“.
В Деня на народните будители Държавен архив Перник представя поредния съвременен будител. Идеята е през призмата и примера на възрожденските будители да насочим поглед към хората, около нас – онези, които с малки крачки и големи усилия правят и невъзможното, за да предадат знанието, да съхранят вярата, да я има културата, да бъде фолклора, изкуството, науката и да пребъде.
Василка Кирилова Николова е родена на 20 юни 1958 г. в Радомир. Средното си образование завършва в Техникума по електротехника „Никола Йонков Вапцаров“ през 1977 г., а през 1994 г. се дипломира в Държавния библиотекарски институт в София.
На 1 апр. 1978 г. започва работа като читалищен секретар и библиотекар в Народно читалище „Христо Ботев – 1928 г.“ – с. Копаница, община Радомир. Повече от двадесет години, в периода от 1995 г. до 2019 г., е ръководител на детска фолклорна група и младежка танцова фолклорна група при читалището. Има заслуги в успеха на женската певческа група в с. Копаница, създадена през 80-те години на ХХ век – участник и носител на награди от регионални и национални прегледи и фестивали.
Влага усилия за възродяване на самодейния театър, създаден по същото време, възстановен за нови изяви от 2009 г. и активно присъстващ в културния живот на селото до 2020 г. Читалището има и своите прочути разказвачи Петър Велев и Йордан Гоговски. От същия период датират и изявите на организираната сурвакарска група, съхранила традициите на предците.
Василка Николова е носител на редица награди, грамоти и отличия за цялостна дейност и принос. Удостоена с титлата „Пазител на традицията“ в категория „Личност“ на Община Радомир.
Вече почти половин век Василка Николова е свързана с читалищната дейност в с. Копаница. Името ѝ е символ на успехите и постиженията на тази неповторима институция, запазваща най-доброто от българските фолклорни и културни традиции, съхраняваща самобитността на всяко селище и пренасяща възрожденския дух в бъдещето.