Първата национална среща на училищата, носещи името на д-р Петър Берон се проведе в Перник. Тя е организирана по случай 200 години от издаването на „Рибния буквар“ и 225 години от рождението на видния просветител и учен.
В събитието участие взеха учители, ученици и директори от 16 училища от страната и представители на УНИБИТ, обединени от стремежа за запазване наследството на д-р Петър Берон. Сред тях беше и известният като съвременен будител учител по история Димитър Гилев от Свиленград.
Като специален акцент на събитието беше представен оригинал на първото издание на „Рибния буквар“ от 1824 г. – едно от най-значимите произведения в българското образование през Възраждането и символ на стремежа към знания и развитие.
На срещата по инициатива на директора на СУРИЧЕ „Д-р Петър Берон“ Елеонора Владимирова, учителя Теодора Рангелова и издателя Димитър Томов бе учредена „Беронова общност“ – инициатива, целяща сътрудничество между образователните институции, носещи името на българския възрожденец. Основната идея на общността, подкрепена и от община Перник е да вдъхновява и подкрепя развитието на българското образование, като насърчава обмена на опит и добри практики между училищата.
Заместник-кметът на Община Перник Стефан Кръстев приветства участниците и изрази подкрепата на общината за развитието на образователни инициативи и събития, посветени на паметта на д-р Петър Берон.
„Днешният празник е доказателство, че делото на д-р Петър Берон продължава да вдъхновява и събира поколения българи, посветени на знанието, просветата и културата„, добави той. Кръстев коментира, че „Рибният буквар“ не е само учебник, а и символ на вярата в знанието.
„Д-р Петър Берон с визионерски дух и всеотдайност създава тази книга, за да постави началото на ново поколение, отворено към света, готово да преодолява предизвикателства и да допринася за напредъка на България“, каза още зам.-кметът на община Перник.